Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie: po co chcę założyć fundację. Dotyczy ono szczególnie fundatora, który na mocy aktu notarialnego wiąże się na przekazanie swojego majątku na rzecz nowo powstałego podmiotu. Musi on być świadomy, że z chwilą powstania fundacji traci prawo do zarządzania nim. Z punktu widzenia fundatora ta inwestycja może okazać się sukcesem, gdy ma on ustabilizowaną sytuacją zawodową i finansową. Działalność taka dodaje mu wówczas prestiżu. I co najważniejsze, może on zrobić wiele dobrego dla społeczeństwa.
Jeśli jest właścicielem firmy, to takie działania mogą wzmacniać jej atrakcyjność na rynku poprzez realizację przedsięwzięć w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.
Poza tym fundacja może starać się o status organizacji pożytku publicznego, czyli OPP. Jego posiadanie wiąże się z posiadaniem szeregu przywilejów. Są to przywileje prawno-podatkowe zwolnienie z podatku dochodowego, podatku od nieruchomości, opłat skarbowych, opłat sądowych, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku VAT.
Poza tym uzyskuje prawo do: otrzymywania 1% podatku od osób fizycznych, nieodpłatnego informowania przez radio i telewizję publiczną o działalności organizacji, możliwości korzystania z pomocy poborowych, skierowanych do odbycia służby zastępczej, możliwości użytkowania nieruchomości należących do Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego na preferencyjnych warunkach oraz możliwość angażowania do zbiórek publicznych małoletnich wolontariuszy.
Z biznesowego punktu widzenia fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, czyli zarabiać na swoje utrzymanie. Różnica polega jedynie na tym, że uzyskane dochody przeznacza na cele statutowe. Wyzwanie to może okazać się nowym doświadczeniem, dzięki któremu odkryje się nowy potencjał i możliwości. Dzięki wcześniejszym doświadczeniom w zarządzaniu firmą można uniknąć wielu błędów.
Fundację opłaca się założyć, gdy mamy wiarygodnych partnerów, jeśli chodzi o realizację tego przedsięwzięcia. W związku z tym proces tworzenia tego podmiotu powinien przebiegać w odpowiednim tempie. I nie ma w tym nic złego, jeśli bliżej chcemy się przyjrzeć osobie fundatora. Warto, aby ze względu na charakter prowadzonej działalności była to osoba uczciwa i wiarygodna.