Jednym z najciekawszych sakralnych obiektów Poznania (a jednocześnie najstarszym jego zabytkiem, którego początki sięgają 968 r.) jest gotycka Katedra pod wezwaniem św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. Wnętrza tego wielokrotnie przebudowywanego kościoła kryją cenne dzieła sztuki ze Śląska i Wielkopolski. Na nie mniejszą uwagę zasługuje Kościół św. Stanisława, czyli fara. Wzniesiona przez jezuitów świątynia z przepiękną fasadą autorstwa Giovanni Catenazziego i niezwykłym bogactwem wnętrz jest jednym z najcenniejszych zabytków barokowych w Polsce. Kolejny ciekawy budynek będący reprezentantem tego samego stylu w sztuce jest powstałe w 1571 r. Kolegium Jezuickie. W jego wnętrzach działa obecnie Urząd Miejski.

Miłośnicy renesansu docenią z pewnością wzniesiony na przełomie XIII i XIV w. poznański Ratusz – to jeden z najcenniejszych obiektów z tej epoki w całej Europie Środkowej. Jego wnętrza kryją godne odwiedzenia Muzeum Historii Miasta Poznania. Turystyczną atrakcją a zarazem symbolem miasta są koziołki wychodzące codziennie w samo południe ze środkowej wieżyczki Ratusza. Połączenie zegara z sympatycznymi figurkami tłumaczą tylko legendy.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w stolicy Wielkopolski jest Zamek Cesarski mieszczący się przy ul. Świętego Marcina. Monumentalny, neoromański gmach wg projektu Franza Schwechtena powstał jako rezydencja cesarza Niemiec Wilhelma II. Ukończony w roku 1919 zamek podczas II wojny światowej przygotowywany był pod rezydencję Hitlera i chociaż Führer nigdy się w nim nie pojawił, w dawnej kaplicy cesarskiej zwiedzić można jego gabinet. Dziś pałac mieści Centrum Kultury Zamek z pięknym kinem Pałacowym i różnymi ciekawymi galeriami.

Oprócz kulturalnych wrażeń, Poznań przyciąga też miłośników sportów. Przy sztucznym jeziorze Maltańskim w latach 1985-1990 powstały znakomite tory wioślarskie i kajakowe. Obiekt rozsławiony został w 1990 r., kiedy to odbyły się na nim Kajakowe Mistrzostwa Świata. Warto też wspomnieć, że południowy brzeg jeziora kryje przyjemne kąpielisko, w pobliżu korzystać też można z całorocznego toru narciarskiego i saneczkowego.

Rodzinom z dziećmi poleca się zaś odwiedzić znajdujące się w pobliżu Malty Nowe Zoo – jeden z ciekawszych i ładniejszych ogrodów zoologicznych w kraju. Na koniec warto wspomnieć o jednej z najbardziej współczesnych atrakcji Poznania, tj. Starym Browarze. Obiekt powstały na bazie dawnego Browaru Huggera (którego początki sięgają 1844 r.) stanowi dziś wibrujące wielkomiejskim życiem Centrum Sztuki i Biznesu przyciągające turystów i miejscowych nie tylko licznymi butikami, lecz także oryginalną, elegancką architekturą.

Chcielibyście wybrać się do Poznania? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSernik bananowy – przepis
Następny artykułSernik kawowy – przepis

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here