Bez względu na to, w jakie miejsce planujemy się udać, musimy najpierw skompletować niezbędne wyposażenie i odzież. Wszystko zależy od tego, czy planujemy spać pod namiotem, czy w różnego rodzaju obiektach noclegowych. W przypadku tej pierwszej opcji upewnijmy się, że nasz namiot jest przede wszystkim lekki, szybko się rozkłada oraz nie straszne mu będą zmienne warunki atmosferyczne. Jeżeli nie spełnia on któregoś z powyższych wymagań, czas na zakup nowego. Piesze wędrówki z ciężkim balastem noszonym na plecach na pewno nie będą tak przyjemne, jak w przypadku, gdy weźmiemy ze sobą lekki i łatwy w rozkładaniu namiot.

Nie zapomnijmy też o wszelkim towarzyszącym mu sprzęcie jak śpiwory sprawdzające się zarówno w ciepłe, jak i zimne noce a także wygodne karimaty. Wędrując z namiotem, powinniśmy ograniczyć ilość sprzętu do niezbędnego minimum. Stoliki i krzesełka lepiej jest zostawić w domu – na szlaku na pewno znajdziemy przyjemnie urządzone postoje, gdzie będzie można wygodnie usiąść i odpocząć. Mimo konieczności ograniczenia ilościowego i wagowego bagażu, nie zapomnijmy o termosie a także lekkich jednorazowych talerzach i sztućcach.

Górskie wyprawy byłyby męczarnią bez wygodnych butów. Te odpowiednie znajdziemy w sklepach sportowych – nie warto na nich oszczędzać, gdyż solidne obuwie może znacznie wpłynąć na komfort naszej wyprawy. Weźmy też ze sobą przeciwdeszczowe kurtki i spodnie – jeżeli jednak takich nie mamy, a nie chcemy ponosić dodatkowych wydatków, zaopatrzmy się w jednorazowe peleryny. Ubrania, które zabierzemy na pieszą wycieczkę, powinny być wygodne, lekkie, a jednocześnie ciepłe.

Przejdźmy do miejsc, które można z czystym sumieniem polecić na piesze wędrówki. Generalnie rzecz ujmując, właściwie w każdym zakątku Polski znajdzie się ciekawa lokalizacja, która znajdzie swoich zwolenników. Poniżej jednak przedstawimy kilka ciekawszych propozycji:

– Jura Krakowsko-Częstochowska – choć jest to wyjątkowo popularne wśród turystów miejsce, nie brakuje tu też rzadziej uczęszczanych, a niewątpliwie pięknych szlaków, ścieżek edukacyjnych czy zupełnie zapomnianych dróżek wśród bukowych lasów.

– Kotlina Kłodzka – podczas pieszych wędrówek odwiedzić można wiele turystycznych atrakcji jak np. piękną pijalnię wód mineralnych „Wojciech” w Lądku Zdroju, Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie, Kopalnię Złota w Złotym Stoku czy Twierdzę Kłodzką. Kotlina jest więc miejscem idealnym dla amatorów szlaków na łonie natury, którzy chcą jednocześnie poznać ciekawe miejsca i obiekty tego terenu.

– Beskid Śląski – to pasmo górskie wyróżnia się świetnym zagospodarowaniem turystycznym – nie brakuje tu świetnie oznakowanych tras, działających przez okrągły rok wyciągów krzesełkowych, dogodnych połączeń komunikacyjnych, przyjemnych schronisk i punktów, gdzie można odpocząć. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że Beskid polubią zarówno zaawansowani amatorzy wędrówek, rodziny z dziećmi czy też osoby starsze.

Lubicie piesze wędrówki? Jaka była Wasza nadłuższa trasa? Macie jakieś rady dla początkujących piechurów? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wygrać w warcaby?
Następny artykułRejsy wycieczkowe – czy warto?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here