Cennik połączeń z zagranicy jest inny u każdego operatora, więc również należy go wcześniej obejrzeć, aby po powrocie nie zapłacić kolosalnego rachunku. Na terenie Unii Europejskiej połączenia roamingowe są już teraz praktycznie w takich samych cenach jak dzwonienie na terenie kraju. Jednak wyjeżdżając dalej, a przede wszystkim zmieniając kontynent, trzeba się liczyć z dużymi opłatami za dzwonienie, a nawet za wysyłanie SMS-ów. Ich odbieranie jest generalnie darmowe, ale MMS-y to już dodatkowe koszty za odebranie zdjęcia czy pliku zagranicą.

Przy połączeniach przychodzących zasada jest taka, że osoba w Polsce płaci do granicy, a my za przekaz połączenia od granicy naszego kraju. Różnie wyglądają też opłaty za dzwonienie na numery lokalne. Najlepiej po prostu zapoznać się z cennikiem.

Niektórzy operatorzy oferują możliwość ustalenia górnego limitu w czasie podróży zagranicą. Jest to dobra opcja, aby móc kontrolować rachunek i nie przekroczyć naszych możliwości finansowych, jednak z drugiej strony pozbawiamy się w ten sposób możliwości wykonania kolejnych połączeń. Może to oznaczać, iż w sytuacji podbramkowej, w której od dodzwonienia się w jakieś miejsce, zależy nasze być albo nie być, możemy nie mieć możliwości kontaktu.

Podróżując po zagranicznym kraju, gdzie opłaty roamingowe są wysokie, warto pomyśleć o zakupie lokalnej karty SIM, w ten sposób chociażby odbieranie połączeń jest bezpłatne, natomiast nasi rozmówcy zapłacą więcej. Jeżeli mamy jednak zamiar dużo dzwonić na lokalne numery jest to bardzo korzystna opcja. W wielu krajach rozwijających się tanie są również połączenia z budek telefonicznych, zwłaszcza tam, gdzie są one jeszcze na monety tak, jak np. w Tunezji. Za kilka dinarów można odbyć całkiem sensowną rozmowę z polskim numerem stacjonarnym.

Uwaga!

Dla osób śmiało posługujących się Internetem, niezawodnym rozwiązaniem na tanie rozmowy jest skype. Komunikator pozwala użytkownikom porozumiewać się całkowicie za darmo, natomiast jeżeli potrzebujemy zadzwonić na zwykły numer telefonu, można wykupić sobie atrakcyjny pakiet minut za znacznie niższe pieniądze niż roaming. Trzeba jednak dysponować kartą kredytową, aby takiego zakupu dokonać oraz pamiętać, że będziemy mogli zadzwonić tylko tam, gdzie mamy dostęp do internetu, czyli albo ze swego komputera w strefach Wi-Fi lub z kawiarenek internetowych.

A jak Wy radzicie sobie z telefonowaniem z zagranicy? Komórka, Internet czy budka telefoniczna?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie wycieczki fakultatywne warto wybierać?
Następny artykułWakacje z zagranicznym biurem podróży – czy warto?

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here