Dla tych, którzy nie zdecydowali się na tzw. objazdówki, lecz mimo to nudzi ich całotygodniowe plażowanie czy opalanie przy basenie, touroperatorzy proponują krótsze bądź dłuższe wypady fakultatywne. Pierwszym podstawowym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć, wybierając wycieczkę na miejscu wypoczynku, jest to, co tak na prawdę chcemy odkryć w czasie tego typu wyjazdu. Czy interesują nas zabytki? Zwiedzanie typowo historyczne? Czy może bardziej fascynuje nas przyroda, geografia, zaskakujące krajobrazy? Być może najbardziej pragniemy odkryć kulturę, obyczaje, tradycje danego ludu, grupy religijnej, etnicznej?

Oferty wycieczek fakultatywnych dzielą się bowiem zazwyczaj właśnie na te trzy grupy. Do pierwszej zaliczają się wszelkiego rodzaju wieczorki folklorystyczne, przedstawienia ludowe, połączone zazwyczaj z kolacją z tradycyjnym, regionalnym jedzeniem. Przed wyborem tego typu atrakcji na wymarzony wyjazd fakultatywny warto jednak zaczerpnąć opinii kogoś, kto już z niego skorzystał. Zdarzają się bowiem przedstawienia kiczowate, niemające nic z tradycją wspólnego, z posiłkiem, po którym sensacje żołądkowe są gwarantowane. Koszt takich wieczorków to około 30-40 euro w zależności od destynacji.

Jeżeli mamy ochotę na poznanie przyrody i geografii odwiedzanego kraju możemy skorzystać z oferty wycieczek krajobrazowych po najpiękniejszych wodospadach, górach, wąwozach itp. W tym wypadku warto jednak prześledzić na mapie trasę wyprawy, aby przekonać się, czy nie jest np. konieczne pokonanie tysiąca kilometrów, aby zobaczyć wodospady, w których np. w okresie letnim może nie płynąć ani kropla wody. Niektóre atrakcje geograficzne mogą być bowiem interesujące wyłącznie w określonej porze roku bądź w odpowiednich warunkach klimatycznych (np. po deszczu).

Ceny takich eskapad mogą być bardzo różne, w zależności od tego jak łatwo dostępny jest teren, czy miejsce odwiedzić można autokarem lub minibusem, czy konieczny jest np. samochód terenowy. Dla przykładu: cena dwudniowej wycieczki krajoznawczej na Saharę z Marrakeszu do wydm M’Hamidu w Maroku, jeepem z napędem 4×4 to wydatek około 3000 Dh (około 280 euro) od osoby, lecz jednodniowa wycieczka po rezerwacie przyrody Souss-Massa, w rejonie Agadiru to niecałe 40 euro.

Zwiedzanie „zabytkowe” jest jednak najpopularniejsze, a wybór wycieczek fakultatywnych pozwalających na zgłębianie tajników historii, cywilizacji i architektury jest generalnie najmniej problematyczne. W każdym kraju znajdują się miejsca „nie do przegapienia”, owiane legendami, o których marzy się całymi latami. Tak jak piramidy w Egipcie, Akropol w Atenach, rzymskie Koloseum czy paryska Wieża Eiffla. Należy jednak liczyć się z możliwością często bolesnego zawodu w przypadku takich „mitycznych” atrakcji. Często mocno komercyjne, tonące w tłumie turystów tracą swój urok. Dlatego czasem może warto zdecydować się na wycieczkę fakultatywną do mniej komercyjnych miejsc, aby te z okładek przewodników zachowały w naszej świadomości swą tajemniczą aurę.

Uwaga!

W kwestiach praktycznych – dobrym pomysłem jest również zapoznać się z ofertą wycieczek fakultatywnych lokalnych agencji turystycznych. Po sprawdzeniu opinii na ich temat w Internecie można wybrać się dzięki tego rodzaju regionalnym organizatorom na niepowtarzane i niekomercyjne wyprawy, często znacznie tańsze niż te proponowane przez polskich touroperatorów. Czasem mogą to być biura podróży w danym kraju, niekiedy agencje otwierane coraz częściej przez Polaków mieszkających zagranicą.

Korzystaliście kiedyś z oferty wycieczek fakultatywnych? Warto było? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGdzie obowiązują winiety?
Następny artykułDzwonienie z zagranicy do Polski z urlopu

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here