1. Nie decyduj się na nocleg w pierwszym hotelu, do którego trafisz. Odwiedź przynajmniej kilka i zorientuj się w cenach.

2. Zrób listę najtańszych ofert. Zanim zdecydujesz się na hotel, który zaproponował najniższą cenę, odwiedź ten, który zażądał niewiele więcej. Zaproponuj, że w nim zostaniesz, jeżeli przebiją ofertę tańszego konkurenta.

3. Nie zaczynaj rozmowy od pytania o konkretną ilość i rozmiar pokoi (np. trzy dwuosobowe). Zapytaj o najtańszą opcję noclegową, by od razu było jasne, o co Ci chodzi.

4. Upewnij się, czy nie należy Ci się zniżka. Nocleg może być tańszy, jeżeli jesteś studentem lub podróżujesz z dzieckiem.

5. Poproś o najskromniejszy pokój. Standard poszczególnych pokoi w hotelu często się różni. Cena jest uśredniana, ale wybór najprostszego wnętrza oznacza możliwość obniżenia stawki.

6. O ceny noclegu pytaj wieczorem. Dla hotelu to ostatnia szansa, by sprzedać wolne miejsca na najbliższą noc.

7. Zapytaj o możliwość nocowania na dachu hotelu. To sposób, który jest dość powszechny w krajach o ciepłym klimacie. Nocleg na dachu jest dużo tańszy od wynajęcia pokoju, a hotel zazwyczaj zapewnia jedynie materac lub matę do spania. Jeżeli nie ma już miejsca na dachu, zapytaj o możliwość spania na korytarzu.

8. Zapytaj, czy możesz liczyć na lepszą cenę, jeżeli razem z towarzyszącymi Ci osobami będziecie spali, na przykład, we trójkę w pokoju dwuosobowym.

9. Zaoferuj własną pracę w zamian za darmowy nocleg. Możesz pomóc w sprzątaniu pokoi lub przetłumaczyć ofertę hotelu na język polski.

10. Zaoferuj, że w zamian za darmowy nocleg znajdziesz kilka osób, które skorzystają z oferty hotelu.

11. Wytłumacz obsłudze hotelowej – jeżeli podróżujesz poza Europą – że polski turysta nie ma tak dużego budżetu jak jego niemiecki czy francuski kolega.

12. Naucz się kilku podstawowych zwrotów w języku kraju, po którym podróżujesz. To nie tylko stworzy dobra atmosferę na początku rozmowy w sprawie noclegu, ale może również pomóc ci w zdobyciu rabatu. Jeżeli niespodziewanie powiesz po turecku: „Indirim lütfen çünkü ben bir ögrenciyim” (proszę o zniżkę, ponieważ jestem studentem), jest duża szansa, że cena spadnie.

13. Zapytaj – chcąc nocować w obiekcie typu Bed&Breakfast – czy rezygnacja ze śniadania obniży cenę noclegu.

14. Powiedz, że nie będziesz korzystał z hotelowej pościeli, ponieważ podróżujesz ze śpiworem. To zazwyczaj obniża koszt noclegu o kilka do kilkunastu procent.

Gdzie wyszukujecie zagranicznych noclegów? Korzystacie z miejsc poleconych przez znajomych? Dajcie znać w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProgramy wyjazdowe dla studentów
Następny artykułJak najtaniej dojechać z lotniska do centrum miasta?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here