Wyjazd do Zakopanego nie jest najbardziej fortunnym pomysłem. Zatłoczone, położone w kotlinie miasto z pewnością nie uzdrowi płuc. Jeżeli jednak lubicie polskie Tatry, zadbajcie o to, żeby nie spędzać całych dni na Krupówkach. Dużo przyjemniejszy może okazać się wypad w mniej uczęszczane góry, np. Bieszczady. Dla osób, które nie lubią tłumów atrakcyjną i tanią alternatywę stanowią takie kraje, jak Ukraina czy Słowacja.

Ranne wstawanie w górach to podstawa. Najbardziej atrakcyjną opcją jest chodzenie od schroniska do schroniska bądź spanie w namiocie. Takie wyprawy dają najwięcej satysfakcji i mobilizują do wysiłku fizycznego. Ważne jest, aby jeszcze przed zmrokiem znaleźć się w bezpiecznym miejscu, gdzie spędzicie noc. Nocą chodzenie po górach jest niezmiernie niebezpieczne: łatwo zejść ze szlaku a przy braku szczęścia można złamać nogę lub, co gorsza, spaść ze stoku.

Nie rwijcie się od razu na głęboką wodę. Jeżeli nie jeździcie regularnie w góry, wybierzcie na początek łagodne, mało forsujące trasy. Mogą one okazać się dla Was prawdziwym wyzwaniem. Uważajcie, żeby nie nabawić się zakwasów już na początku wyjazdu. Mogą one skutecznie uprzykrzyć Wam nawet najstaranniej zaplanowany wyjazd.

Całkiem ciekawą opcją dla osób, które cenią sobie zdrowie, jest wyjazd do miejscowości uzdrowiskowych. Nie musicie jechać do sanatorium, ani przymusową kurację. Zdrowe, górskie powietrze w połączeniu wodami o leczniczym działaniu wpłynie korzystnie na osoby w każdym wieku. Pamiętajcie również o gorących źródłach – dostęp do nich oferują nasi sąsiedzi Słowacy.

Coraz bardziej popularnym sportem staje się kolarstwo górskie. Wiele szlaków przystosowanych jest do jazdy na rowerze górskim, które można bez problemu wypożyczyć na miejscu. Na pierwszy rzut oka sport ten może Was przerażać, ale jeżeli raz wsiądziecie na rower i nie będziecie myśleć wyłącznie o wywrotce, szybko odkryjecie, że jazda po górach jest źródłem ogromnej satysfakcji.

W jaki sposób spędzacie swoje wakacje? Czy jest to zdrowy wypoczynek?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEmocje – jak je kontrolować?
Następny artykułDrętwienie rąk – przyczyny

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here