Zmiany zwyrodnieniowe
Choroba zwyrodnieniowa ma charakter postępujący, a w efekcie, jednym z jej objawów jest nasilające się stale uczucie mrowienia palców u rąk. Zmiany zwyrodnieniowe mogą występować w różnych miejscach kręgosłupa. Od tego, jakiego odcinku kręgosłupa dotyczą zmiany, zależy rodzaj dolegliwości.
Jeżeli zwyrodnienie dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa to występują bóle:
– w okolicy barków
– głowy (okolice potylicy)
– drętwienie palców rąk (szczególnie nocą)
Co zrobić, aby ustąpiło mrowienie palców będące pochodną zwyrodnienia kręgosłupa:
– prowadzenie uregulowanego trybu życia
– ćwiczenia prowadzące do usprawnienia kręgosłupa
– leczenie rehabilitacyjne, w tym zabiegi rozgrzewające
Oprócz kręgosłupa, uczucie drętwienia (mrowienia) mogą dawać zmiany zwyrodnieniowe ramienia i stawu ramiennego, choroby nerwu pośrodkowego lub łokciowego. Szczególnie w przypadku tego schorzenia występuje drętwienie, mrowienie i osłabienie czucia.
Zespół cieśni kanału nadgarstka
Jednym z objawów tego schorzenia jest drętwienie palców. Jeżeli w porę nie zdiagnozuje się tej choroby, a tym bardziej nie będzie się jej leczyć, może ona prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych:
– uszkodzenie nerwu (zmiany nieodwracalne)
– zaburzenia czynności ręki
Pierwsze drętwienie palców, w przebiegu tego schorzenia, pojawia się w nocy, prowadząc często do zaburzeń snu. Kiedy choroba postępuje, zaburzenie czucia staje się coraz większe. Funkcjonowanie dłoni może zostać bardzo upośledzone, a uchwycenie ucha filiżanki może być problemem.
Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.