Podróże Kiedy, jak reklamować nieudane wakacje?

Kiedy, jak reklamować nieudane wakacje?

-

Po pierwsze ważne jest, aby bardzo dokładnie czytać podpisywane z touroperatorami umowy. Każdy element kontraktu, również ten małym drukiem, może mieć wpływ na przebieg naszego urlopu. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na klauzule dotyczące zamiany różnych świadczeń (przekwaterowanie itp.), anulacje wakacji przez biuro (np. przy niewystarczającej liczbie uczestników) oraz na szczegółowy wykaz zapewnianych przez organizatora świadczeń i usług (standard zakwaterowania, wyżywienia, transportu, opieki pilota, rezydenta). Może się zdarzyć, iż coś, co jest dla nas absolutnie nie do pomyślenia w czasie wakacji, było zawarte w umowie, a reklamowanie nic nie da, sprawi tylko, iż stracimy czas oraz nadwyrężymy nerwy.

Jeżeli w czasie pobytu którykolwiek z punktów nie jest respektowany, należy niezwłocznie powiadomić przedstawiciela biura (najczęściej rezydenta) o nieścisłościach. Ustawa o usługach turystycznych nakłada na turystę taki obowiązek, aby dać touroperatorowi możliwość zreflektowania się i naprawienia błędu. Zgłoszenie powinno być ustne, dopiero po niemożliwości lub niechęci biura do pozytywnej reakcji, mamy prawo do przedłożenia rezydentowi pisemnej reklamacji. Starajmy się, aby była ona szczegółowa, acz konkretna, najlepiej opierająca się na dokładnych punktach, które nie zostały zrealizowane.

Np. „Zwracam Państwa uwagę na niewykonanie artykuły 2, umowy z dnia …., dotyczącego standardu zakwaterowania“. Reklamacja musi zostać podpisana przez rezydenta i on jest odpowiedzialny za przekazanie jej niezwłocznie do działu zajmującego się rozpatrywaniem skarg. Biuro ma 30 dni na udzielenie pisemnej odpowiedzi. Jeżeli w tym czasie nikt się do nas nie odezwie z informacją zwrotną, możemy uznać, że nasze roszczenia zostały pozytywnie rozpatrzone. Dodatkowym atutem będzie udokumentowanie niezgodności z umową np. w formie zdjęć czy oświadczeń świadków.

Wykaz wszelkich elementów, za które można się ubiegać o odszkodowanie z wakacji, znajduje się w Tabeli Frankfurckiej, którą można znaleźć w Internecie. Przed zmarnowaniem czasu na pisanie długiej reklamacji najlepiej najpierw się z nią zapoznać, co pozwoli wskazać na konkretne niedociągnięcia oraz wysokość oczekiwanego zadośćuczynienia, a pominąć niedogodności, za które Ustawa nie przewiduje żadnego odszkodowania. Najważniejsza jest zatem wiedza, której nikt nie zdoła podważyć oraz wywiązanie się z obowiązków, które na reklamującego nakłada prawo turystyczne, tak aby biuro nie mogło odrzucić reklamacji z powodu niedopełnienia formalności.

Musieliście reklamować kiedyś wakacje lub wycieczkę? Z jakiego powodu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Dagmara Ikiert

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak połączyć ze sobą dwa komputery za pomocą kabla?

Połączenie dwóch komputerów jest bardzo przydatne. Wymiana plików jest ułatwiona i można grać w różnego rodzaju gry sieciowe.

Zlecenia giełdowe – informacje

PKC, PCRO, z limitem lub zlecenie stop? Czym się różnią te i inne zlecenia na giełdzie? Przeczytacie o tym poniżej.

Zobacz też

Jakie felgi kupić?

Na wygląd auta ogromny wpływ ma estetyka felg. Odpowiednio dobrane felgi mogą bez ingerencji w inne elementy samochodu znacznie poprawić jego wygląd. Kwestią gustu pozostaje wybór modelu, jednak oprócz wyglądu musimy zwrócić baczną uwagę na wszelkie parametry opisujące rozmiar.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: