Podróże Last minute - na co uważać?

Last minute – na co uważać?

-

Wczasy last minute to również niezła gratka finansowa, gdyż należą one do najtańszych dostępnych na rynku turystycznym (tuż po rezerwacjach first minute – dokonywanych w styczniu czy lutym na sezon wakacyjny, gdy możemy liczyć nawet na 40% rabatu za podjęcie wczesnej decyzji).

Przyglądajmy się jednak dokładnie internetowym ofertom last minute, czy atrakcyjna cena na pewno podana jest w złotówkach (a nie np. w euro), czy jest to oferta za cały pobyt, czy może tylko za jeden dzień itp. Biura często stosują różne chwyty reklamowe, aby przyciągnąć turystów do biura. Trudno zrezygnować z wakacji, o których opowiedziało się już rodzinie i bardzo na nie nastawiło. Często więc decydujemy się nawet po wyższych kosztach niż te w ofercie.

Z reguły jednak last minute jest cenowo korzystne. Aby jednak takie spontaniczne wakacje nie okazały się katastrofą, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Najważniejsze jest, aby dobrze czytać umowy zawierane z biurami (tyczy się to nie tylko last minute), zwracając szczególną uwagę na punkty dotyczące późnej rezerwacji.

Zmorą bowiem „ostatnich rezerwujących“ wczasowiczów jest przede wszystkim przekwaterowanie. Praktycznie wszystkie rezerwacje last minute objęte są klauzulą możliwości zamiany świadczeń zabukowanych na podobne, o tym samym bądź wyższym standardzie. W praktyce oznacza to, że rezerwacje wpływają do głównego systemu czasem z opóźnieniem, jako że zakładane są często przez agentów, a nie bezpośrednio przez organizatora. Może się zatem okazać, iż na miejscu dowiemy się, iż hotel przyjął za dużo rezerwacji i musimy zostać przeniesieni do innego obiektu. Jeżeli nie stanowi to problemu, last minute jest właśnie dla nas. Pamiętajmy jednak, aby nasze prawa były szanowane i nie zgadzajmy się na przekwaterowanie do hotelu o niższym standardzie (np. położonego w centrum miasta, zamiast przy plaży).

Uwaga!

Decydując się na last minute, musimy liczyć się również z nieco węższą ofertą. Na ostatnią chwilę na pewno nie wszystkie destynacje, miejscowości czy hotele będą dostępne. Zamiast do Turcji, możemy być zmuszeni pojechać do innego kurortu np. Tunezji czy Egiptu. Zwróćmy również uwagę na to, czy rezerwacja last minute podlega takim samym zasadom reklamowania jak wycieczki standardowe. Tego typu zapisy mogą się bowiem znaleźć w umowie. Generalnie trzeba zwracać uwagę na wszystko, co może odbiegać od standardowej umowy z touroperatorem.

Jakie są Wasze doświadczenia z last minute? Czy zawsze było wszystko w porządku? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Dagmara Ikiert

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Executive search dla firmy

Executive search, czyli wyszukiwanie bezpośrednie, jest to metoda rekrutacyjna skupiająca się na pozyskiwaniu pracowników na stanowiska wyższego szczebla, czyli dyrektorów, kierowników, członków zarządu. Obecnie taki rodzaj rekrutacji stosuje się również do pozyskiwania wysokiej rangi specjalistów różnych dziedzin, których w Polsce wciąż brakuje. Zapewne jest to metoda wymagająca dużego doświadczenia i znajomości rynku, dlatego bardzo istotna jest decyzja wyboru jak najlepszej firmy doradczej. Czym powinniśmy się kierować w dokonywaniu tego wyboru? Najlepiej jeśli już korzystaliśmy z usług jakiejś firmy doradczej, która spełniła nasze oczekiwania, ale to idealna sytuacja.

Jak zrobić ramki do zdjęć w Photoshopie?

Najprostszym sposobem na dodanie ramki do zdjęcia w Photoshopie jest powielenie warstwy ze zdjęciem. Robimy to poprzez kliknięcie na warstwę, w prawym dolnym rogu, prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji „Powiel warstwę”. Możemy także powielić warstwę, wybierając z paska menu u góry ekranu zakładkę „Warstwa” i, tak samo, wybrać opcję „Powiel warstwę”.

Zobacz też

Jak nosić smoking?

W klasyfikacji męskich strojów wieczorowych smoking klasyfikuje się jako bardziej elegancki od garnituru, ale jako mniej formalny niż frak. Mimo, iż kojarzony jest głównie z przyjęciami dyplomatycznymi, smoking funkcjonować może w bardziej codziennych sytuacjach ( kinowe premiery, śluby oraz inne uroczystości).

Jak wybrać wózek widłowy wysokiego składowania? Sprawdź!

Planujesz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? Zanim zaczniesz szukać, dowiedz się, jak wybrać sprzęt, który idealnie nada się do...

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas...

Może Cię zainteresuje: