Turyści odprowadzający składki do NFZ powinni być świadomi, że w czasie zagranicznych podróży mogą oni korzystać z opieki medycznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej a także w Liechtensteinie, Szwajcarii, Islandii i Norwegii. Należy jednak pamiętać, aby w czasie wyjazdu mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ). Uzyskamy ją składając odpowiedni wniosek w oddziale lub delegaturze NFZ. Jego formularz, oprócz w w/w instytucjach, dostępny jest na stronie internetowej www.nfz.gov.pl. Warto dodać, iż wniosek złożyć można osobiście, lecz także mailowo lub faksem.

EKUZ uprawnia osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia do korzystania z opieki medycznej za granicą na takich samych zasadach i w takim samym zakresie, jaki dotyczy mieszkańców danego kraju. Oczywiście, prawo do darmowego leczenia obowiązuje jedynie w placówkach, które funkcjonują w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Należy jednak mieć na uwadze, iż nawet w takowych niektóre rodzaje usług medycznych wykraczać mogą poza opiekę bezpłatną.

Co zaś możemy zrobić, jeżeli chcemy lub jesteśmy zmuszeni skorzystać z opieki medycznej, a przed wyjazdem nie wyrobiliśmy karty EKUZ? W takim wypadku jedynym rozwiązaniem nie jest, wbrew pozorom, udanie się do lekarza prywatnego. Warto wtedy poprosić osobę przebywającą w Polsce o pomoc w wyrobieniu tzw. Certyfikatu Zastępczego (papierowy odpowiednik w/w karty). O ten dokument możemy ubiegać się także osobiście za pośrednictwem faksu lub telefonicznie. Oddział NFZ dostarczy certyfikat za pośrednictwem poczty pod wskazany przez nas adres lub, w razie nagłych wypadków, prześle do faksem np. do szpitala, w którym zmuszeni jesteśmy przebywać.

Uwaga!

Jeżeli zaś korzystamy z pomocy medycznej za granicą a nie mamy przy sobie ani karty EKUZ ani Certyfikatu Zastępczego, wszystkie koszty pokrywamy z własnej kieszeni, a po powrocie do kraju możemy starać się o ich refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Macie wyrobioną kartę EKUZ? Zdarzyła Wam się kiedyś przykra sytuacja, że zachorowaliście za granicą? Jak się skończyła? Podzielcie się swoimi historiami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajpopularniejsze gry 2011
Następny artykułW jakie gry warto zagrać?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here