Podróże Najlepsze kierunki backpackerskie

Najlepsze kierunki backpackerskie

-

Pierwsza wyprawa backpackerska powinna być dobrze przemyślana. Po pierwsze to podróż wymagająca od nas większego zaangażowania organizacyjnego. Po drugie trafiając do kraju, który nie przyjmie nas najlepiej, znięchecimy się do podróżowania z plecakiem. Do backpackingu trzeba się przekonać i go nauczyć. Doświadczenie zdobyte podczas pierwszej wyprawy przyda się podczas kolejnych podróży w najdalsze zakątki świata. Ale na początek wybierzmy się gdzieś bliżej.

Poszukiwacze egzotyki i orientalnych smaków odnajdą się na pewno w Maroku. Osoby, które nigdy nie były w tym kraju mogą zatrzymać się na chwilę w powszechnie znanych w turystycznym świecie miastach, czyli w Marakeszu, Casablance i Agadirze. Na dłuższe postoje jednak szkoda czasu. Warto wynająć samochód z kierowcą (wersja dla osób z grubszym portfelem) i ruszyć w głąb kraju, przemierzając doliny, pola porośnięte szafranem, berberyjskie wioski i kamienne pustynie. Podróżując po Maroku można korzystać ponadto z pociągów, autobusów, w miastach z taksówek (uwaga na niewłączone liczniki), a także z autostopu, ale jest to dość uciążliwy sposób przemieszczania się w tym kraju. Backpacker nie będzie miał w Maroku problemu ze znalezieniem taniego noclegu. Poszukiwanie zawsze pozwola na znalezienie tańszego hotelu albo noclegu po targach z naganiaczami. Podróż do Maroka ma jeszcze jedną zaletę, próbując miejscowej kuchni poznamy smaki niemal całego arabskiego świata.

Kierunkiem obowiązkowym dla backpackerów jest Azja. Stwarza ona niezliczone możliwości podróżowania i odkrywania kolejnych zakątków. Na podróżników czeka tam w miarę dobrze rozwinięta infrastruktura noclegowa, drogowa i żywieniowa (oczywiście nie wszędzie, niektóre państwa azjatyckie można polecić wyłącznie doświadczonym backpackerom). Mniej doświadczeni podróżnicy spotkają tam tłum ludzi, którzy przemierzają Azje wzdłuż i wszerz przez cały rok. W Chinach dobrze poczują się osoby, które lubią wyzwania. Będziemy tu mieli kłopoty z komunikacją (nie zawsze znajdziemy kogoś władającego angielskim). Europejczyk będzie zdruzgotany tłumem na ulicach, doceni przestrzenie własnego kontynentu. To świetna szkoła oragnizowania środków transportu. Zarezerwowany o dzień za późno pociąg może nas uziemić w miejscu na wiele dni. Doskonale poczują się tu osoby, które chcą poznawać inne kultury. Osoby podróżujące z plecakiem odnajdą się też w Wietnamie, w Tajlandii czy w Mongolii.


backpackingFot. Katarzyna Olchowska

Wiele miejsc, do których nie dotarła masowa turystyka jest w Ameryce Południowej. Wiąże się to z tym, że nie ma tam zbyt dobrze rozwiniętej infrastruktury, z której podróżnicy mogliby korzystać, to więc coś dla bardzo wytrawnych backpackerów. Na początek można odradzić chociażby Wenezuelę, ale Peru (jedno z najszczęściej odwiedzanych państw Ameryki Południowej) to już zupełnie inna historia. Infrastruktura turystyczna jest tu naprawdę dobrze rozwinięta. Kontynentem zdecydowanie dla doświadczonych podróżników jest Afryka. Poza małymi wyjątkami ciężko znaleźć tam kraje, w których są dobre warunki do podróży.

Każdy powinnien jechać tam, gdzie chce. Musi wziąć pod uwagę doświadczenie, wiedzę o świecie i zdecydować, czego oczekuje od wyjazdu. Jednych zachwycą Indie, innych Singapur. Warto też korzystać z rad bardzo doświadczonych podróżników.

Jakie są Waszym zdaniem najlepsze miejsca do odwiedzenia podczas wypraw z plecakiem? Dlaczego akurat te?

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kopertówka ze zdjęciem – jak zrobić?

Moje kopertówki ze zdjęciem są wykonane z reklamówki i worka na śmieci. Wybieramy reklamówkę, na której jest zdjęcie. Może to być portret, krajobraz, jakiś przedmiot, zwierzę - wszystko, co chcecie utrwalić na kopertówce.

Jak narysować człowieka?

Zaczynając rysować człowieka przyjrzyjmy się całości sylwetki, bardzo ważną sprawą jest zachowanie odpowiednich proporcji. Studiowanie anatomii ciała, nauka jak rozkładają się cienie itp., wymaga czasu, jest jednak pewien schemat pozwalający krok po kroku, poznać podstawy rysowania człowieka. Naukę omówimy na ukazaniu postaci kobiecej stojącej przodem do widza. (rys.7)

Zobacz też

Malowanie paznokci dziecku – czy szkodzi?

Małe dziewczynki uwielbiają być „takie jak mama”, więc jak mama maluje paznokcie, córka automatycznie również chce mieć pomalowane. W swojej praktyce kosmetologa nieraz spotkałam się z podobnym przypadkiem. Przyznam się, iż za pierwszym razem nie wiedziałamm jak zareagować, ale dziewczynka tak bardzo chciała mieć pomalowane paznokcie, że uległam.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: