Kiedy witają się przyjaciółki, mogą pozwolić sobie na większe okazywanie entuzjazmu ze spotkania niż ich witający się koledzy. Młode panie całujące się po policzkach, wymieniające uściski nie szokują nikogo, nawet jeśli ich zachowanie wydaje się nacechowane przesadą. Dziewczynom wypada słowami wyrażać radość, gdy długo nie widziały się.

Takie zachowanie byłoby jednak niegrzeczne w stosunku do starszej pani. Jeśli młoda osoba wita się ze starszą, powinna zachować dystans i większy spokój niż wtedy, kiedy wita się z koleżanką. Nadmierna radość byłaby odebrana przez jedne kobiety jako niedojrzałość, a przez inne jako brak taktu. O ewentualnych gestach, wyrażających przyjaźń, decydują panie w starszym wieku. Nie należy więc wyciągać ręki, nawet jeśli starsza kobieta należy do znajomych osób.

jak się witać z kobietąsxc.hu

Uwaga!

Jeśli witają się ze sobą niedawno poznane kobiety, ich zachowanie uzależnione jest od wieku pań. Starsza z nich pierwsza podaje rękę młodszej. Starsza kobieta może siedzieć, młoda dama powinna wstać. Kiedy poznały się kobiety, będące w tym samym wieku, ich zachowanie nie podlega tak szczegółowym zasadom. Mogą podać sobie dłonie, to, czy wstaną zależy od ich decyzji. Takie reguły panują w relacjach towarzyskich.

Jak wyglądałoby powitanie w pracy? Gość przychodzący do firmy, nie podaje dłoni pierwszy, ten gest zależy od gospodarza. Tak samo wygląda powitanie podwładnej i jej przełożonej. Kobieta na wyższym stanowisku decyduje o podaniu sobie dłoni, chociaż powinna usłyszeć „dzień dobry”. Kiedy kobieta na niższym stanowisku powinna wstać, gdy wita się z kobietą, zajmującą wyższe miejsce z hierarchii.

Jak witają się gospodyni i jej gość? Niezależnie od tego, czy właścicielka domu zaprosiła kobietę, czy mężczyznę, powinna usłyszeć „dzień dobry”, ponieważ gość jako pierwszy wymawia te słowa. Kto powinien podać dłoń? Zapraszający decyduje o tym, czy dłoń zostanie uściśnięta. Gość powinien powstrzymać się z tym gestem do czasu, gdy gospodyni poda rękę na przywitanie. Tak samo wygląda pożegnanie. Gość mówi „do widzenia”, ale nie podaje dłoni pierwszy.

Czy wszystkie powyższe zasady są Wam znane? Czy kobiety w Waszym otoczeniu witają się zgodnie z tymi regułami?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajlepsze kierunki backpackerskie
Następny artykułKsiążki dla podróżników

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here