Savoir-vivre Przywitanie dwóch kobiet – zasady

Przywitanie dwóch kobiet – zasady

-

Kiedy witają się przyjaciółki, mogą pozwolić sobie na większe okazywanie entuzjazmu ze spotkania niż ich witający się koledzy. Młode panie całujące się po policzkach, wymieniające uściski nie szokują nikogo, nawet jeśli ich zachowanie wydaje się nacechowane przesadą. Dziewczynom wypada słowami wyrażać radość, gdy długo nie widziały się.

Takie zachowanie byłoby jednak niegrzeczne w stosunku do starszej pani. Jeśli młoda osoba wita się ze starszą, powinna zachować dystans i większy spokój niż wtedy, kiedy wita się z koleżanką. Nadmierna radość byłaby odebrana przez jedne kobiety jako niedojrzałość, a przez inne jako brak taktu. O ewentualnych gestach, wyrażających przyjaźń, decydują panie w starszym wieku. Nie należy więc wyciągać ręki, nawet jeśli starsza kobieta należy do znajomych osób.

jak się witać z kobietąsxc.hu

Uwaga!

Jeśli witają się ze sobą niedawno poznane kobiety, ich zachowanie uzależnione jest od wieku pań. Starsza z nich pierwsza podaje rękę młodszej. Starsza kobieta może siedzieć, młoda dama powinna wstać. Kiedy poznały się kobiety, będące w tym samym wieku, ich zachowanie nie podlega tak szczegółowym zasadom. Mogą podać sobie dłonie, to, czy wstaną zależy od ich decyzji. Takie reguły panują w relacjach towarzyskich.

Jak wyglądałoby powitanie w pracy? Gość przychodzący do firmy, nie podaje dłoni pierwszy, ten gest zależy od gospodarza. Tak samo wygląda powitanie podwładnej i jej przełożonej. Kobieta na wyższym stanowisku decyduje o podaniu sobie dłoni, chociaż powinna usłyszeć „dzień dobry”. Kiedy kobieta na niższym stanowisku powinna wstać, gdy wita się z kobietą, zajmującą wyższe miejsce z hierarchii.

Jak witają się gospodyni i jej gość? Niezależnie od tego, czy właścicielka domu zaprosiła kobietę, czy mężczyznę, powinna usłyszeć „dzień dobry”, ponieważ gość jako pierwszy wymawia te słowa. Kto powinien podać dłoń? Zapraszający decyduje o tym, czy dłoń zostanie uściśnięta. Gość powinien powstrzymać się z tym gestem do czasu, gdy gospodyni poda rękę na przywitanie. Tak samo wygląda pożegnanie. Gość mówi „do widzenia”, ale nie podaje dłoni pierwszy.

Czy wszystkie powyższe zasady są Wam znane? Czy kobiety w Waszym otoczeniu witają się zgodnie z tymi regułami?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Konsekwencje niespłacania kredytu hipotecznego

Relatywnie niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych wskazuje, że cechują się one stosunkowo niskim poziomem ryzyka kredytowego. Wiąże się to przede wszystkim ze skutecznością zabezpieczenia głównego w postaci hipoteki. Zmniejszenie ryzyka niewypłacalności dłużnika jest redukowane za sprawą rozmaitych polis, które są oferowane przez ubezpieczycieli współpracujących z bankami w ramach tak zwanej działalności bancassurance.

Siedem cudów Polski 2007

Siedem cudów Polski to nazwa plebiscytu, który został ogłoszony przez gazetę „Rzeczpospolita”. W związku z tym może warto potraktować ten plebiscyt jako rodzaj przewodnika turystycznego. Jeśli chodzi o jego wyniki, trudno mówić o zaskoczeniu.

Zobacz też

Owoce, warzywa w listopadzie – jakie kupować?

W listopadzie niewiele jest świeżynek. Nieźle trzyma się jarmuż, doskonale przechowują klasyki polskiej kuchni - buraki, marchew, ziemniaki itp. Jednak gdy dzień sę skraca, temperatura spada, a ludzie tyją od braku lekkich warzyw, warto sięgnąć po rokiettę siewną, czyli rukolę.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: