Na niemal całym, blisko 400-kilometrowym, wybrzeżu Morza Czarnego znajdują się atrakcyjne turystycznie miasta i wioski. Najsłynniejsze kurorty położone są w południowej części rejonu, którego stolicą jest Warna. Miasto pochwalić może się nie tylko plażami, ale również wykorzystującymi wody mineralne sanatoriami, zabytkowymi rzymskimi łaźniami, muzeami i parkami. To także rozrywkowe centrum regionu, które staje naprzeciw wszelkim oczekiwaniom turystów.

Niedaleko Warny położone są słynne Złote Piaski – tłumnie odwiedzany kurort z rozwiniętą bazą hotelową, przystanią jachtową i parkiem wodnym. Na wypoczynek tutaj kierują niemal wszystkie polskie biura podróży oferujące wczasy w Bułgarii.

Jeszcze popularniejszym miejscem jest inny kurort o równie pięknej nazwie – Słoneczny Brzeg. To największe centrum turystyki Bułgarii, nazywane niekiedy „Las Vegas Wschodniej Europy”. Turystom udostępnianych jest około 600 hoteli, doskonałe kąpieliska i baza usługowa. Zabytkami i wydarzeniami kulturalnymi pochwalić mogą się pobliskie Nesebyr i Sozopol. Inne warte wyróżnienia kurorty to: słoneczny Achtopol, imprezowa Albena, oferujący piękne krajobrazy Bałczik i położony na półwyspie Nesebyr.

W stolicy kraju, Sofii, znajduje się szereg wartych zobaczenia zabytków, wśród których wymienić można zarówno kościoły, jak i cerkwie i meczety. Zwrócić uwagę trzeba na freski Cerkwi Bojańskiej, mozaiki Soboru św. Aleksandra Newskiego i ikony Bazyliki Św. Zofii. Warto skorzystać z którejś z kawiarń i przyjrzeć się życiu tego miasta.

Region Sofii to jednak nie tylko zabytki i lokale gastronomiczne. Zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści odwiedzają tłumnie Górę Witosza. Warto pospacerować wokół monastyru Dragalewskiego oraz skorzystać z wyciągu krzesełkowego do Aleko. Znajduje się tutaj najdłuższa jaskinia w kraju – Duchłata oraz źródło krasowe Żiwata woda. To najchętniej odwiedzane przez narciarzy miejsce, w którym w marcu odbywają się międzynarodowe zawody w slalomie i slalomie gigancie. Jeszcze większym ośrodkiem narciarskim jest nieodległy Borowec, który pochwalić może się najwyższymi stokami w kraju.

Największe pasmo górskie to Riła ze szczytem Musała (2925 m). W zbocza wkomponowany jest tutaj budynek Monastyru Rilskiego, który zaliczyć można do najciekawszych atrakcji Bułgarii. To duży zespół klasztorny z otoczonym krużgankami dziedzińcem. Niezwykłą atmosferę tego miejsca potęguje widok długobrodych zakonników.

Planujecie podróż do Bułgarii? Gdzie wybralibyście się w pierwszej kolejności? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDepresja po rozstaniu – objawy
Następny artykułMałżeństwa mieszane – czy warto?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here