Podróże Przewodnik a pilot wycieczek - czy warto robić kurs...

Przewodnik a pilot wycieczek – czy warto robić kurs na przewodnika?

-

Natomiast specjalizujący się w danym mieście czy regionie przewodnik posiada komplet informacji na ten temat. Z tego względu kurs na przewodnika jest znacznie dłuższy (około roku) oraz trudniejszy, a egzamin zdaje znacznie mniejsza liczba osób. Ustawa o Usługach Turystycznych wyróżnia trzy rodzaje przewodników: miejski, górski oraz terenowy, a także określa miasta polskie, w których nie można oprowadzać bez licencji przewodnickiej: Gdańsk, Gdynia, Sopot (łącznie), Katowice z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym (łącznie), Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław.

Aby odbyć kurs, trzeba zapisać się do jednej z instytucji czy organizacji, które są uprawnione do ich prowadzenia. Istnieją również różne stopnie uprawnień przewodnickich. W zależności od tego, jak wszechstronnym przewodnikiem chcemy być. Najlepiej zapoznać się z całością ustawy, aby dowiedzieć się, jakie typy licencji są wydawane. Po odbyciu kursu oraz zdaniu egzaminu państwowego, zostaje się wpisanym do krajowego rejestru przewodników i można rozpocząć oprowadzanie turystów. W związku z tym, że jest to inna specyfika pracy niż rola pilota, nie wymaga tak dużej ilości podróżowania, jako że przewodnik oprowadza praktycznie stale po tym samym mieście, ewentualnie regionie. Jest to zatem zajęcie przede wszystkim dla pasjonatów historii, sztuki, architektury lub przyrody, krajobrazów, gór, aktywnego trybu życia w przypadku przewodników górskich. Znalezienie pracy to również zupełnie inne wyzwanie niż pierwsze zlecenie pilockie. Przewodnicy współpracują bowiem naraz z wieloma biurami podróży, organizatorami turystyki, również tymi z zagranicy, organizującymi wyjazdy do Polski.

Można zrzeszyć się również w regionalnych kołach przewodnickich, które pomagają w znalezieniu zatrudnienia i kontaktów w świecie turystyki. Trzeba być jednak świadomym, że duża ilość pracy nie zawsze spadnie nam z nieba, ze względu na wąską specjalizację.

Pilot może wykonywać swoją pracę na całym świecie, przewodnik tylko w jednym miejscu. Wielu z nich traktuje oprowadzanie wycieczek wyłącznie jako dodatkowe zajęcie, na co dzień wykonując inną, bardziej standardową pracę. Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie np. uprawnień przewodnika górskiego z licencją pilota wycieczek, co pozwoli na pewno w zdobyciu wielu, interesujących zleceń, jako że zatrudnienie tylko jednej osoby oszczędza biurom podroży dodatkowych wydatków oraz poszukiwań pracowników.

Chcielibyście odbyć taki kurs? A może wolelibyście być pilotem wycieczek? Podzielcie się z nami swoimi opiniami.

Dagmara Ikiert

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wróżyć z fusów?

Wróżenie z fusów jest tak starą i znaną metodą wróżbitów, że stało się przysłowiowym określeniem przewidywania przyszłości. Oczywiście ten rodzaj wróżby jest bardzo wieloznaczny. Trudno sobie wyobrazić bowiem, że ktoś będzie studiował wszystkie możliwe konfiguracje fusów. Na czym zatem polega ta metoda?

Jak szukać pracy w USA?

Poszukiwanie pracy poza granicami kraju może okazać się znacznie trudniejsze niż w kraju. Zachęcające do podjęcia wyzwania ubiegania się o pracę w USA są atrakcyjne zarobki, warunki pracy i możliwości rozwoju. Najkorzystniejsza z możliwych dla emigranta jest sytuacja, w której ma on już zagwarantowaną pracę i miejsce zamieszkania.

Zobacz też

Jak domagać się zwrotu długu?

Jak napisać pozew o zwrot długu samodzielnie? Czy konieczna jest pomoc adwokata czy radcy prawnego? Niekoniecznie. Nie musimy korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, zwłaszcza gdy zawarta umowa i nasze żądanie nie budzi żadnych wątpliwości i jest odpowiednio udokumentowane.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: