Podróże Tunezja - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Tunezja – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

-

Niech nie zdziwi nas fakt, że podczas wizyty na targu będziemy raz po raz zagadywani w naszym łamanym ojczystym języku przez ulicznych sprzedawców. Chociaż nie są oni z reguły nachalni, zdarza się, że jeżeli wejdziemy już do sklepu, nie sposób z niego wyjść z pustymi rękoma. Nie przesadzajmy też z targowaniem – chociaż jest ono wskazane, przesadne obniżanie proponowanej przez nas ceny może spotkać się z dezaprobatą sklepikarzy. Z drugiej strony, cena zaproponowana turyście jest zwykle dwa razy wyższa niż ta, którą usłyszy miejscowy.

Warto też zapoznać się z przepisami walutowymi. Do Tunezji nie można wwozić ani wywozić z niej dinarów, dozwolone jest za to przewożenie dowolnej ilości wymiennej waluty. Pamiętajmy przy tym, że sklepy wolnocłowe na lotniskach przyjmują tylko wymienną walutę. Dlatego właśnie należy być ostrożnym z wymianą zbyt dużej ilości lokalnego pieniądza.

Przy wyjazdach zorganizowanych, tj. z biurem podróży, obywatele naszego kraju nie potrzebują wiz do Tunezji, są one jednak konieczne, gdy podróżujemy na własną rękę. Wiza pobytowa, którą można wyrobić w Ambasadzie Tunezji, wydawana jest maksymalnie na 3 miesiące. Z uwagi na fakt, że procedura wyrabiania dokumentu jest dosyć długa, należy udać się do w/w instytucji najlepiej co najmniej na miesiąc przed planowanym wyjazdem. Musimy też wiedzieć, że w Tunezji obowiązuje obowiązek meldunkowy. W przypadku noclegu w hotelu, meldunek otrzymujemy automatycznie wraz z wypełnieniem specjalnej karty, gdy przyjeżdżamy na czyjeś zaproszenie, meldunek zgłasza ta osoba.

Na koniec kilka praktycznych rad z różnej dziedziny, których stosowanie pozwoli nam uniknąć zdziwienia a nawet problemów w Tunezji. Kobiety, a zwłaszcza blondynki, nie powinny odsłaniać zbyt dużo ciała wybierając się na miasto, w przeciwnym razie nie będzie się można dosłownie odpędzić od zaczepiających nas Arabów. Nie warto też wierzyć w zapewnienia Tunezyjczyków typu „ajlawju”, gdyż z ich ust padają one do większości kobiet w nadziei, że któraś uwierzy w miłosne wyznanie. Nie każdy też wie, że w Tunezji przedstawicielka płci pięknej, która prowadzi samochód o zmierzchu, nie ma prawa być zatrzymana przez policję. Ponadto, w kraju tym, chociaż w teorii istnieją przepisy ruchu drogowego, w praktyce nikt ich nie stosuje, więc np. jazda pod prąd nie jest niczym niezwykłym.

Uwaga!

Pamiętajmy, aby nie robić zdjęć przed domem prezydenta – gdy się tego dopuścimy, ochrona może zabrać nam sprzęt fotograficzny. Kolejna zasada dotyczy właściwe każdego, nie tylko afrykańskiego kraju o ciepłym klimacie i innej florze bakteryjnej – unikajmy picia drinków z lodem (będącego w większości przypadków zamrożoną wodą z kranu), jeżeli nie chcemy cierpieć z powodu dolegliwości żołądkowych.

Chcielibyście wybrać się do Tunezji? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Adaptacja piwnicy do celów mieszkalnych – jak, krok po kroku

Adaptacja piwnicy do celów mieszkalnych w zależności od jej stanu wymaga przeprowadzenia dokładanych oględzin. Aby zamieszkać w piwnicy, musi ona odpowiadać przeciętnemu standardowi mieszkaniowemu, a niekiedy doprowadzenie jej do takiego stanu może być kosztowne i pracochłonne. Jak należy zaplanować adaptację piwnicy? Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

Parafina na dłonie – informacje

Najczęściej dbamy o twarz – jako najbardziej eksponowaną część naszego ciała. Częściej zapominamy o innych, niemniej widocznych partiach jak dłonie. To wielka szkoda, gdyż są one najbardziej narażone na zniszczenie, w związku z wykonywanymi czynnościami (zmywanie, prace w ogrodzie, kontakt z detergentami, promieniami UV).

Zobacz też

Jak usunąć plamy z soku wiśni lub czereśni?

Wiśnie i ciemne czereśnie są bardzo zdrowe – zwłaszcza zbawienne są ich barwniki, czyli antocyjany, działające przeciwnowotworowo. Niestety te same antocyjany często przyprawiają o ból głowy osoby, które muszą odplamić zabrudzone sokiem z tych owoców ubrania czy bieliznę stołową.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: