Camino de Santiago, czyli Droga św. Jakuba, to jeden z najważniejszych europejskich szlaków pielgrzymkowych. Od ponad tysiąca lat prowadzi on pątników do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie w tamtejszej katedrze znajduje swój koniec.

Camino de Santiago nie ma jednej trasy – jest to sieć szlaków pielgrzymkowych, które obejmują wiele krajów europejskich. Droga oznakowana jest żółtymi strzałkami i symbolem muszli św. Jakuba, a na jej trasie znajdują się liczne kościoły i kaplice oraz schroniska dla pielgrzymów. Jedną z głównych nitek Drogi św. Jakuba jest Via Regia, która przebiega przez Polskę (m.in. Opole i Wrocław).

Innym długodystansowym szlakiem pielgrzymkowym jest Via Francigena, która łączy Canterbury w Anglii z Rzymem. Celem pielgrzymek udających się tą trasą jest grób św. Pawła i św. Piotra w Watykanie. Po drodze mija się tak urokliwe i popularne wśród turystów miasta jak Siena w Toskanii czy szwajcarska Lozanna.

Często zapomniana pozostaje dziś historyczna Droga św. Olafa, która wiedzie z Oslo do największej skandynawskiej świątyni – katedry Nidaros w Trondheim, gdzie pochowany ma być św. Olaf. Trudna, zróżnicowana trasa wiedzie przez góry i tereny bagienne, lasy, doliny rzek i brzegi jezior.

Są dziesiątki szlaków turystycznych, które wiodą do innych ważnych punktów na pielgrzymkowej mapie Europy. Prym wiedzie oczywiście centrum Kościoła katolickiego i siedziba papieża, czyli Watykan. Rocznie przybywa tam od 4 do nawet 7 milionów turystów. Do największych atrakcji zalicza się: Bazylikę św. Piotra, Kaplicę Sykstyńską oraz Muzeum Watykańskie. Ponadto pielgrzymi udający się do Włoch odwiedzają San Giovanni Rotondo (miejsce życia św. Ojca Pio), Bazylikę św. Franciszka w Asyżu i sanktuarium w Loreto.

We Francji najpopularniejszym celem pielgrzymek jest Lourdes, które każdego roku przyjmuje nawet 5-6 milionów pielgrzymów, plasując się tuż za Rzymem. W tym ważnym ośrodku kultu maryjnego znajduje się wiele zabytków, a infrastruktura turystyczna jest dobrze rozwinięta. W Portugalii prym wiedzie Fatima, gdzie Matka Boska miała objawić się trójce młodych pasterzy.

Do Medziugorie, zamieszkałej przez Chorwatów miejscowości w Bośni i Hercegowinie, przybywają rzesze osób, które mogą zobaczyć między innymi kamieniste wzgórza z krzyżami, miejsce domniemanych objawień. W Niemczech najwięcej pielgrzymów ogląda katedrę w Kolonii, a na Węgrzech – sanktuarium w Mariapocs. Do najpopularniejszych celów pielgrzymek w Polsce należą: Jasna Góra, Licheń i Kalwaria Zebrzydowska.

Czy byliście kiedyś na pielgrzymce? Gdzie? Jak oceniacie ten wyjazd? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTurystyka pielgrzymkowa w Polsce – gdzie pojechać?
Następny artykułGdzie Polacy potrzebują wizy?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here