Tak samo, jak ważna jest dla nas lokalizacja i standard hotelu podczas urlopu czy też opcja wyżywienia, równie istotny powinien być dobór właściwego ubezpieczenia podróżnego. Standardowo polisa obejmuje zwrot kosztów leczenia (KL) i skutków wypadków (NNW) oraz pakiet pomocy (assistance). Z reguły bagatelizujemy ten aspekt planowania podróży, a o tego nieprzyjemnych skutkach przekonujemy się, gdy zachorujemy lub ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi podczas urlopowych wojaży. Koszty leczenia, leków czy hospitalizacji mogą znacząco nadwyrężyć domowy budżet, najlepiej jest więc po prostu nie dopuścić do takiej sytuacji. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru oferty ubezpieczenia podróżnego?
Ubezpieczenie kosztów leczenia uprawnia nas do korzystania z telefonicznej i osobistej pomocy specjalisty, hospitalizacji czy też transportu medycznego. W razie jakiegokolwiek wypadku, wystarczy skontaktować się z podanym numerem alarmowym, aby uzyskać wymaganą pomoc. Ponadto jeżeli polisa obejmuje też NNW, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warto też upewnić się, czy ubezpieczenie obejmuje także pakiet assistance uprawniający m.in. do pomocy w przypadku kradzieży czy zorganizowaniu, w razie potrzeby wynikłej z poważnych zdarzeń losowych, transportu do domu. Dobrze, jeżeli wspominany pakiet przewiduje również ubezpieczenie bagażu, które zaczyna działać w przypadku jego zgubienia czy opóźnienia. Zwykle jego kwota jest symboliczna – tzn. nie pozwoli nam raczej pokryć kosztów utraconego sprzętu, pozwala jednak na zaopatrzenie się niezbędne w podróży przedmioty i artykuły pierwszej potrzeby.
Większość polis obejmuje także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Przydatne jest ono w wypadku, gdy to my wyrządzimy komuś szkodę. Często OC obejmuje niektóre elementy ochrony prawnej jak np. pomoc adwokata czy wpłatę kaucji za zwolnienie z aresztu.
Uwaga!
W zależności od naszych potrzeb i miejsca urlopu, powinniśmy dobrać ofertę, która będzie najlepiej dostosowana do naszych potrzeb. Przykładowo, jeżeli podczas naszych wojaży nie planujemy nurkować czy uprawiać sportów ekstremalnych, powinniśmy od razu odrzucić propozycje wykupienia polisy dostosowanej do takich właśnie aktywności. Warto zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia – powinna być ona dostosowana do kraju, do którego się wybieramy. Dokładnie przeanalizujmy też ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) pod kątem wyłączenia odpowiedzialności tj. sytuacji, gdy mimo zawartej polisy, ubezpieczyciel nie pokryje poniesionych przez nas kosztów.
Na koniec postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle warto jest się ubezpieczać. Z jednej strony, każda osoba ubezpieczona w NFZ ma prawo do darmowego korzystania z opieki medycznej za granicą, z drugiej zaś – jej zakres jest bardzo okrojony. Ponadto, w wielu wakacyjnych kurortach działają głównie prywatne kliniki, a państwowych placówek medycznych (bo tylko z takich korzystać możemy bezpłatnie) jest niewiele i są licznie oblegane. Jeżeli więc chcemy uniknąć długich kolejek i móc korzystać z kompleksowej oferty idealnie dostosowanej do naszych potrzeb, z pewnością warto jest zainwestować w dodatkową polisę.
Ubezpieczacie się wyjeżdżając na urlop? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.