Do przyrządzenia kartoflaka

4 kg ziemniaków,
ponad 1/2 kg mielonego mięsa wieprzowego,
3 całe jajka,
1 opakowanie śmietany kremówki,
5 średnich cebul,
15 dag wędzonego boczku,
sól i pieprz do smaku.

Natomiast kiszka ziemniaczana to starsza, bardziej tradycyjna wersja tej potrawy. Przygotowuje się ją również ze startych ziemniaków. W jej skład wchodzą:
3 kg ziemniaków,
4 cebulki,
4 jajka,
50 dag podgardla,
50 dag boczku,
przyprawy (sól, czarny pieprz, pieprz ziołowy, czosnek, majeranek, cząber i estragon),
jelita wieprzowe, będące głównym źródłem niepowtarzalnego i oryginalnego smaku oraz aromatu kiszki.

Przygotowując kartoflak, ziemniaki należy zetrzeć na tarce do jarzyn, dodać do nich startą cebulę, podsmażone na patelni na niewielkiej ilości tłuszczu mięso mielone, wbić 3 jajka, dodać śmietanę, przyprawić solą i pieprzem, a na wierzchu ułożyć kilka plasterków wędzonego boczku. Całość zapiekać w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez około 2 godziny na wysmarowanej tłuszczem blasze. Wszystko jednak zależy od grubości warstwy przygotowanego dania i od tego, czy ziemniaki są młode czy stare. Kartoflak należy podawać na gorąco, pokrojony na kawałki. Jako dodatek może posłużyć kwaśna śmietana lub różnego rodzaju sosy, np. pieczarkowy.

Aby wykonać tradycyjną kiszkę ziemniaczaną, podgardle należy pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu na skwarki. Boczek należy pokroić w cienkie paseczki, a ziemniaki zetrzeć na tarce do jarzyn, tak jak na placki ziemniaczane. Wszystkie te składniki mieszamy, wbijamy jajka, startą cebulkę, odrobinę oleju i przyprawiamy wedle uznania i upodobań smakowych. Jelita należy pociąć na kawałki o długości maksymalnie 30 cm i związać z jednej strony. Przekładać farsz mięsno-ziemniaczany do jelit maksymalnie do 2/3 ich objętości i również związać z drugiej strony. Całość piec w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez około 2 godziny.

Dla lepszego wyglądu i smaku kiszki, należy w czasie pieczenia odwrócić ją kilka razy, a przed pieczeniem delikatnie nakłuwać jelita widelcem, co zapobiegnie ich pękaniu.

Znacie inne przepisy na kiszkę ziemniaczaną? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKuchnia meksykańska – charakterystyka
Następny artykułKuchnia angielska – charakterystyka

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here