W czasie procesu o rozwód lub separację nie może być wszczęte oddzielne postępowanie o alimenty pomiędzy małżonkami albo pomiędzy małżonkami a ich małoletnimi dziećmi. Właśnie w takiej sytuacji do sądu, który prowadzi postępowanie w sprawie o rozwód lub separację należy złożyć wniosek o alimenty. Zasady pisania w takiej sytuacji wniosku czy pozwu są bardzo podobne, by nie rzec identyczne. W czasie trwania procesu rozwodowego, alimentów od współmałżonka może żądać drugi współmałżonek w imieniu własnym oraz w imieniu wspólnych dzieci.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka jako indywidualny, szczególny obowiązek matki i ojca dostarczania mu środków utrzymania i wychowania. We wniosku o zasądzenie alimentów na rzecz dziecka należy podać informacje dotyczące wieku dziecka, rodziców, załączając skrócony odpis aktu urodzenia do pisma. Dziecko, będąc całkowicie zależne od rodziców, zwłaszcza od małżonka, który faktycznie zajmuje się jego wychowaniem i sprawuje nad nim opiekę musi mieć zapewnione odpowiednie środki utrzymania. Ważną okolicznością jest fakt, że dziecko nie ma żadnego majątku ani dochodów i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Należy we wniosku umotywować, że pozew o alimenty stał się konieczny, ponieważ przykładowo jeden z małżonków odmawia ponoszenia kosztów utrzymania wspólnego dziecka. Według przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (1). W innych okolicznościach jedynie znajdowanie się dziecka w niedostatku uzasadnia orzeczenie alimentów.

Żądając alimentów musimy na początku pisma wskazać kwotę, która naszym zdaniem odpowiada potrzebom dziecka i jest uzasadniona zarobkami współmałżonka. W uzasadnieniu należy wskazać okoliczności, które mogą przekonać sąd, że potrzeby dziecka odpowiadają kwocie znacznie większej, niż żądane alimenty. Ma to znaczenie wówczas, gdy małżonek żądający alimentów pracuje – więc ma obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania dziecka w połowie. Gdy rodzic zajmujący się dzieckiem nie pracuje lub ma problemy zdrowotne – może żądać orzeczenia alimentów także dla siebie. Ważnym jest przedstawienie sądowi wszystkich potrzeb dziecka i konkretnych sum pieniędzy, które na to wydajemy miesięcznie. Wydatki te należy wyszczególnić (przedszkole, ubrania, środki czystości, koszty mieszkania, specjalistyczne lekarstwa, zabawki, itp.)

Kolejnym elementem uzasadnienia jest wykazanie, jakie są możliwości majątkowe małżonka od którego alimentów żądamy. Można przykładowo obliczyć we wniosku, jakie kwoty przypadałyby na poszczególnych członków rodziny, gdy małżonkowie mieszkali razem. Również znaczne wydatki małżonka na siebie (nowy samochód, nowe mieszkanie) mogą uzasadniać, ze dochody jego są znaczne. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy zawsze od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka lub małżonka niepracującego) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zobowiązany musi być w stanie wykonać obowiązek alimentacyjny. Chodzi nie tylko o przedstawienie rzeczywiście uzyskiwanych zarobków lub dochodu, lecz takie, które zobowiązany mógłby uzyskać, gdyby dołożył należytych starań.

Źródła:
1) Art. 133 § 1 k.r.o.

Gdzie szukacie wskazówek, jak napisać i wypełnić różne dokumenty? Korzystacie z gotowych wzorów?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak napisać wniosek o podwyższenie alimentów?
Następny artykułKiedy i jak wystąpić o podział majątku?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here