Prawo Pozbawienie praw rodzicielskich a spadek

Pozbawienie praw rodzicielskich a spadek

-

Prawo do kontaktowania się z dzieckiem nie stanowi elementu władzy rodzicielskiej, dlatego też orzekanie o pozbawieniu rodziców możliwości osobistego kontaktowania się z małoletnim wymaga wydania przez sąd odrębnego zarządzenia w tym przedmiocie. Ponadto, rodzice mimo pozbawienia ich władzy rodzicielskiej, nie tracą innych praw i obowiązków, co oznacza, że:

1. rodzice zachowują prawo do żądania od dziecka alimentów w przyszłości;
2. rodzice zachowują prawo do dziedziczenia po dziecku, wobec którego pozbawieni zostali władzy rodzicielskiej – pod tym warunkiem, że nie zostali uznani w myśl przepisów Kodeksu cywilnego za niegodnych dziedziczenia (art. 928 § 1 K.c.);
3. dziecko zachowuje prawo do alimentacji ze strony rodziców pozbawionych nad nim władzy rodzicielskiej;
4. dziecko, mimo pozbawienia rodziców praw rodzicielskich, zachowuje prawo do dziedziczenia po nich.

Sam fakt pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej nie oznacza automatycznie, że rodzice ci jako spadkobiercy powinni zostać z mocy prawa uznani za niegodnych dziedziczenia. W świetle treści art. 928 § 1 K.c. spadkobierca może być bowiem uznany przez sąd za niegodnego (nie zaś z mocy samego prawa), jeżeli:

– dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
– podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
– umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.

Skutkiem uznania spadkobiercy za niegodnego jest wyłączenie go od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. [1]

W przypadku, gdy pozbawienie rodziców praw rodzicielskich nastąpiło na podstawie stwierdzenia, że dopuścili się oni umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy (swojego dziecka), za zasadne należałoby uznać, że nie powinni oni dziedziczyć po zmarłym dziecku. W praktyce zawsze należy oceniać konkretne zachowanie rodziców dziecka pod kątem tego, czy stanowi i wyczerpuje znamiona umyślnego i ciężkiego przestępstwa przeciwko dziecku. Przykładowo, podążając za treścią orzeczenia Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2000 r. (I ACa 262/2000; LexPolonica nr 354172), nie każde naganne zachowanie rodziców względem dziecka powinno zostać potraktowane jako popełnienie umyślnego przestępstwa, gdyż celem pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej nie jest ich karanie, lecz troska o dobro małoletniego. Zatem, „(…) nie zachodzą przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia, określone w art. 928 § 1 Kc. Postępowanie pozwanego było naganne, skoro mimo ciężkiego stanu zdrowia syna, nie brał udziału w sprawowaniu nad nim opieki i nie łożył na jego utrzymanie, jednak – zdaniem Sądu Okręgowego – postępowanie to nie nosi cech ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy (art. 928 § 1 pkt 1 Kc)”. [2]

Sąd cywilny każdorazowo musi w podobnym przypadku ocenić, czy konkretne zachowanie spadkobiercy względem dziecka, w sytuacji gdy orzeczono wobec niego pozbawienie władzy rodzicielskiej, jest „ciężkim” przestępstwem i uzasadnia wystarczająco uznanie rodziców dziecka za niegodnych dziedziczenia.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Podzielcie się swoją opinią!

Źródła:

[1] Art. 928 § 2 K.c.
[2] Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2000 r. (I ACa 262/2000; LexPolonica nr 354172)

Ewelina Paździora

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dyspozycja na wypadek śmierci a pełnomocnictwo w banku

Podstawową cechą dyspozycji na wypadek śmierci różniącej ją od pełnomocnictwa do rachunku bankowego jest fakt, iż zaczyna działać dopiero po śmierci posiadacza rachunku. Jak wiadomo pełnomocnictwo obowiązuje tylko do dnia śmierci właściciela konta.

Cukrzyca ciążowa – leczenie

Z cukrzycą mamy do czynienia wówczas, kiedy organizm wykazuje nietolerancję na glukozę we krwi, a trzustka produkuje zbyt małe ilości insuliny. Hiperglikemia, czyli stan podwyższonego poziomi glukozy we krwi, wykryta podczas ciąży, może świadczyć bądź o tym, że kobieta już wcześniej miała problemy związane z cukrzycą, ale dopiero ciąża stała się przyczyną ich wykrycia lub z tym, że słaba tolerancja glukozy związana jest bezpośrednio z ciążą i po jej zakończeniu wszystko wróci do normy.

Zobacz też

Leczenie impotencji domowymi sposobami

Impotencja jest jedną z najbardziej wstydliwych dolegliwości, z którą borykają się mężczyźni. Statystyki pokazują, że zaburzenia sprawności seksualnej dotyczą większości panów po 50. roku życia. Jednak niewielu z nich udaje się do seksuologa, żeby ów problem rozwiązać. Jak zatem leczyć impotencję na własną rękę i doczekać się pozytywnych rezultatów?

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: