Podmiotem odpowiedzialnym za nieodśnieżony dach jest właściciel budynku lub jego zarządca. Ma on obowiązek zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego w razie wystąpienia zagrożeń związanych z opadami śniegu (a także: z wyładowaniami atmosferycznymi, wstrząsami sejsmicznymi, silnymi wiatrami, intensywnymi opadami atmosferycznymi, osuwiskami ziemi, pożarami lub powodziami).1 Nie jest przy tym istotne, w jaki sposób poradzi sobie z opadami śniegu – czy będzie zmuszony wynająć w tym celu specjalną firmę świadczącą takie usługi, czy też samodzielnie pozbędzie się nnadmiaru śniegu, który zagraża bezpieczeństwu ludzi i samego budynku.

Nie zostały także ustalone koszty rozliczania z takich usług – jeżeli usługę odśnieżania zamówi przedsiębiorca (np. właściciel hali, supermarketu, gdzie powierzchnie do odśnieżenia są ogromne) czy też spółdzielnia mieszkaniowa – czy mogą oni wliczyć te usługi do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub zapłacić za nie z pieniędzy lokatorów. Jeżeli jednak obowiązek ten dotyczy właściciela kamienicy czy domu jednorodzinnego, który nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej w tych budynkach, kwestia kosztów pozostaje problematyczna.

Mimo to obowiązkiem właściciela lub zarządu nieruchomości jest zapewnienie, że budynek (obiekt budowlany) będzie bezpieczny w użytkowaniu w razie wystąpienia opadów śniegu. Śnieg zalegający na dachu nie tylko zagraża ludziom (przechodniom) czy mieniu (samochodom zaparkowanych nieopodal budynku), lecz może uszkodzić dach. Oprócz samego odśnieżania dachu, obowiązkiem właściciela lub zarządu budynku w związku z opadami śniegu jest:

– dbałość o należyty stan techniczny budynku,
– niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg
– zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku, usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, znajdujących się nad chodnikami pieszych i jezdnią przebiegają bezpośrednio przy budynku.2

Ponadto należy pamiętać, że prace związane z odśnieżaniem powinny zostać wykonane z zachowaniem zasad BHP, w sposób nie zagrażający ani osobom wykonującym te prace, ani przechodniom i samemu budynkowi.

Karami za zlekceważenie przez właściciela i zarządcy budynku obowiązku odśnieżania są: grzywna nie mniejsza niż 100 stawek dziennych (w wysokości do 5.000 zł), kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku.3 Oprócz kar przeciwko właścicielowi czy zarządcy budynku, można wytoczyć powództwo cywilne o odszkodowanie czy zadośćuczynienie, jeżeli na skutek zaniedbania przez nich obowiązku doszło do zsunięcia się masy śniegu czy sopli, co spowodowało uszkodzenie mienia (najczęściej samochodu) czy szkodę na osobie.

Poza odśnieżaniem dachów istnieje jeszcze obowiązek odśnieżania fragmentu chodnika dla pieszych, przylegającego do granicy nieruchomości. Uchylanie się od obowiązku oczyszczania i usuwania z odcinków dróg publicznych o twardej nawierzchni, przechodzących przez obszary o zabudowie ciągłej lub skupionej poza miastami i osiedlami błota, śniegu lub lodu, skutkuje nałożeniem kary grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.4

Jakie są Wasze doświadczenia związane z odśnieżaniem dachów? Czy byliście kiedyś odpowiedzialni za tę czynność? Komentujcie!

1. Art. 61 pkt. 2 Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianami
2. Por. treść Komunikatu Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym wydanego przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Roberta Dziwińskiego
3. Art. 91a Ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane z późniejszymi zmianam
4. Art. 101 Kodeksu wykroczeń

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUmowa o roboty budowlane – definicja, co powinna zawierać?
Następny artykułJakie są prawa konsumenta w zagranicznym sklepie internetowym?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here