1. Jakie są zasady udostępniania dokumentacji medycznej?

Aby uzyskać wgląd do niej należy złożyć wniosek do osoby zarządzającej zakładem opieki zdrowotnej. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają nasze uprawnienie, do tego, że mamy prawo przeglądać dokumentację medyczną w czyimś lub w swoim imieniu. Dokumentacja zostanie nam udostępniona na podstawie pozytywnej decyzji osoby zarządzającej zakładem, lub innej – lecz przez nią upoważnionej. Można zawnioskować o wydanie kopii, odpisów czy wyciągów z dokumentacji medycznej, lub o ich przeglądnięcie na miejscu – w placówce.

We wniosku (którego formularz jest udostępniany w palcówkach leczniczych) należy podać:

nazwę placówki opieki zdrowotnej, wskazanie jej siedziby oraz pełnej nazwy

dane osobowe dotyczące pacjenta, pozwalające na odnalezienie akt w archiwum wraz z informacją – w jakim czasie przebywał w palcówce, na jakim oddziale, nazwę poradni ambulatoryjnej w jakiej leczony jest pacjent

w przypadku, gdy pacjentem jest osoba nie mająca zdolności do czynności prawnych (małoletnie dziecko, osoba ubezwłasnowolniona albo niezdolna do świadomego wyrażenia zgody należy podać dane osobowe jej przedstawiciela ustawowego i miejsce jego zamieszkania

2. Kto ma wgląd w dokumentację medyczną?

Prawo do udostępnienia mu dokumentacji medycznej ma zawsze pacjent oraz osoba, będąca jego przedstawicielem ustawowym (rodzice, opiekunowie). Oprócz nich pacjent mający zdolność do czynności prawnych może upoważnić inną osobę, która wówczas nawet po śmierci pacjenta może żądać udostępnienia jej dokumentacji medycznej zmarłego. W razie śmierci pacjenta – dostęp do dokumentacji ma wyłącznie osoba upoważniona przez pacjenta za jego życia. Poza kręgiem osób najbliższych dla chorego, dostęp do dokumentacji mogą mieć na mocy ustawy:

– inne podmioty zajmujące się świadczeniem opieki medycznej nad pacjentem, aby zachować ciągłość opieki zdrowotnej

– organy władzy publicznej, w tym NFZ, organy samorządu zawodów medycznych

– organom wymiaru sprawiedliwości i ministrowi właściwemu do spraw zdrowia

– lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w sprawach dotyczących prowadzonego postępowania

– organom rentowym oraz zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności

– zakładom ubezpieczeń – lecz tylko za zgodą wyrażoną przez pacjenta

– oraz innym podmiotem, lecz tylko, gdy ma ona ustawowe upoważnienie do takiego dostępu

3. Koszty związane z udostępnieniem dokumentacji medycznej

Udostępnianie dokumentacji medycznej jest odpłatne, zwłaszcza, jeżeli chcemy sporządzenia kopii, wypisów i wyciągów. Opłata taka nie powinna być wygórowana i zawsze obliczona w stosunku do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale.

4. Do kogo zwrócić się o pomoc?

W przypadku wystąpienia problemów z wydaniem dokumentacji medycznej, jej nierzetelnym prowadzeniem i innymi roszczeniami można skorzystać z pomocy Rzecznika Praw Pacjenta.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o prawach pacjenta i rzeczniku Praw pacjenta, ustawę o akredytacji w ochronie zdrowia o raz ustawę o konsultantach w ochronie zdrowia

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw pacjenta

Staraliście się kiedyś o udostępnienie dokumentacji medycznej? Swojej czy innej osoby? Jak potoczyła się ta sprawa i jak się skończyła? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułReklamacja towaru bez paragonu – czy jest możliwa?
Następny artykułRozwód zaoczny – co to jest, kiedy jest możliwy?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here