Leczenie uzależnienia od alkoholu możemy podzielić na dwa etapy:
– wstępny – o charakterze medycznym
– dalsze – o charakterze resocjalizacyjnym (terapia, grupy samopomocowe)

Początkowe leczenie ma na celu odtrucie organizmu (detoksykacja) a także złagodzenie przykrych objawów abstynencyjnych. Najbardziej skuteczną formą leczenia z alkoholizmu jest psychoterapia. Istnieją cztery etapy, które osoba uzależniona od alkoholu musi pokonać aby wrócić do trzeźwego życia:

1.rozpocząć abstynencję
2.utrzymać ją
3.wprowadzić zmiany w swoim życiu
4.dbać o rozwój osobisty

Proces leczenia się z alkoholizmu

Podczas spotkań terapeutycznych chory uświadamia sobie fakt uzależnienia. Kolejnym etapem jest poznanie problemów emocjonalnych i osobowościowych, które sprzyjały sięganiu po alkohol Dbając o swój rozwój osobisty alkoholik uczy się rozumienia siebie, swego życia i choroby. W trakcie terapii alkoholik porządkuje swoje uczucia, odkrywa podstawowe wartości, które wcześniej niszczył i lekceważył. Leczenie choroby alkoholowej jest bardzo skomplikowanym procesem, który wymaga pomocy specjalistów na różnych płaszczyznach.
Bardzo ważne w procesie zdrowienia osoby uzależnionej jest wsparcie bliskich, którzy pomagają mu uświadomić sobie problem alkoholowy i bezsilność wobec niego. Aby leczenie odwykowe przyniosło efekty alkoholik musi dostrzec, że ma problem. Leczenia wymaga nie tylko osoba uzależniona ale również jej rodzina, która poddana była wpływowi nałogu na ich myślenie.
Ważne jest aby alkoholik, oraz jego bliscy, uświadomił sobie, iż do końca życia nie może sięgnąć po alkohol. Często jest to bardzo bolesne dla osób pijących towarzysko kiedy w czasie terapii, odkrywają, iż nie maja już przyjaciół ponieważ wszyscy byli znajomymi „od kieliszka”.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAlkohol a dieta – informacje
Następny artykułAlkoholizm – objawy

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here