Profilaktyka Aurikuloterapia (akupunktura ucha) - na czym polega?

Aurikuloterapia (akupunktura ucha) – na czym polega?

-

Małżowina uszna jest bardzo unerwioną częścią ciała ze względu na nerwy: nerw uszny duży, nerw potyliczny mniejszy, trzecia gałązka nerwu trójdzielnego, a także gałązki końcowe nerwu błędnego, twarzowego i podjęzykowego. Kształt ucha przypomina ułożenie płodowe dziecka, w taki sposób określa się punkty małżowiny usznej, które stanowią łącznik między organami wewnętrznymi.

Aurikuloterapia, czyli akupunktura ucha, polega na uciskaniu miejsc w małżowinie usznej za pomocą igieł. Ma to na celu pobudzenie konkretnych punktów w małżowinie usznej, dzięki którym usuwane są dolegliwości organizmu. Zabieg ten można stosować codziennie.

W przypadku błędnego wyboru miejsca, bądź też złego umiejscowienia punktu w uchu lub nieprecyzyjnym wprowadzeniu igły, istnieje ryzyko braku jakiegokolwiek efektu, a także odczuwanie ostrego bólu w trakcie wkłuwania igły, co w następstwie doprowadzi do spuchnięcia ucha i podwyższonej temperatury (miejsce nakłucia jest ciepłe).

Ilość nakłuć zależy od stanu zdrowia chorego. Z miejsca, w którym następuje nakłucie igły, nie wyciąga się jej od razu, lecz pozostawia do 20-30 minut, a w niektórych schorzeniach nawet dłużej. Aurikuloterapia możne też być wykonana wraz z innymi zabiegami, między innymi masażem leczniczym, akupresurą i innymi zabiegami refleksoterapii.

Przeciwwskazania:
– nowotwory,
– stany ostre,
– zawał,
– zakrzep tętnicy wieńcowej,
– ciąża; od 2-5 miesiąca.

Aurikuloterapia oddziałuje na różnego rodzaju choroby, np.: bóle głowy, migreny czy nerwice. Wzmacnia także odporność organizmu. Zabiegowi mogą się poddać osoby, które mają problemy z nadwagą. Terapia w tym wypadku polega na nakłuciu malutką igłą, która jest praktycznie niewidoczna i noszeniu jej w uchu prze kilka dni. Nie przeszkadza to w życiu codziennym, natomiast ciągła stymulacja powoduje zmniejszenie łaknienia. Stosowana jest także do zwalczania uzależnienia od tytoniu, a także alkoholu. Pomaga w zmaganiu się z trądzikiem, cukrzycą, astmą oraz nadciśnieniem.

Próbowaliście kiedyś akupunktury? Odczuliście jakieś skutki? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

Monika Paluch

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zapalenie dziąseł – przyczyny, objawy

Zapalenie dziąseł to dość powszechne schorzenie, które należy traktować nie jak dość przykrą przypadłość, ale pierwszy sygnał, że w przyzębiu dzieje się coś złego. Gdy dziąsła tracą swój naturalny, różowy kolor i stają się tkliwe, to znak, że toczy się w nich proces chorobowy. Zdziwienie może wzbudzić fakt, że schorzenie to dotyka nawet osoby skrupulatnie dbające o higienę jamy ustnej.

Jak tworzyć programy lojalnościowe?

W Stanów Zjednoczonych, każdy przeciętny obywatel bierze udział w co najmniej trzynastu programach lojalnościowych. To doskonałe narzędzie marketingowe, z powodzeniem przyjęło się również w Polsce. Dlaczego? Dlatego że kochamy zbierać i gromadzić. Zapewne wielu z nas ma babcię, która z pasją kolekcjonuje puste słoiki, plastikowe opakowania i reklamówki. Bo się przydadzą. Albo dziadka, którego piwnica przypomina skansen z lat siedemdziesiątych. Prosisz o kawałek deski, dziadek przyniesie Ci osiem rodzajów (w tym rozebrane przez sąsiada panele podłogowe). Ta mania gromadzenia przenosi się i na nas, w lepszej formie.

Zobacz też

Co to jest franczyza społeczna?

Pierwowzorem franczyzy społecznej jest ta forma znana ze świata biznesu. Polega ona na tworzeniu bliźniaczego projektu firmowego w oparciu o prawo do posługiwania się jej marką, własnością intelektualną czy know-how. Często się zdarza, że w początkowej fazie nowo powstający podmiot może liczyć na pomoc finansową. Firma - matka narzuca system zarządzania i pobiera część uzyskanych zysków.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: