Małżowina uszna jest bardzo unerwioną częścią ciała ze względu na nerwy: nerw uszny duży, nerw potyliczny mniejszy, trzecia gałązka nerwu trójdzielnego, a także gałązki końcowe nerwu błędnego, twarzowego i podjęzykowego. Kształt ucha przypomina ułożenie płodowe dziecka, w taki sposób określa się punkty małżowiny usznej, które stanowią łącznik między organami wewnętrznymi.

Aurikuloterapia, czyli akupunktura ucha, polega na uciskaniu miejsc w małżowinie usznej za pomocą igieł. Ma to na celu pobudzenie konkretnych punktów w małżowinie usznej, dzięki którym usuwane są dolegliwości organizmu. Zabieg ten można stosować codziennie.

W przypadku błędnego wyboru miejsca, bądź też złego umiejscowienia punktu w uchu lub nieprecyzyjnym wprowadzeniu igły, istnieje ryzyko braku jakiegokolwiek efektu, a także odczuwanie ostrego bólu w trakcie wkłuwania igły, co w następstwie doprowadzi do spuchnięcia ucha i podwyższonej temperatury (miejsce nakłucia jest ciepłe).

Ilość nakłuć zależy od stanu zdrowia chorego. Z miejsca, w którym następuje nakłucie igły, nie wyciąga się jej od razu, lecz pozostawia do 20-30 minut, a w niektórych schorzeniach nawet dłużej. Aurikuloterapia możne też być wykonana wraz z innymi zabiegami, między innymi masażem leczniczym, akupresurą i innymi zabiegami refleksoterapii.

Przeciwwskazania:
– nowotwory,
– stany ostre,
– zawał,
– zakrzep tętnicy wieńcowej,
– ciąża; od 2-5 miesiąca.

Aurikuloterapia oddziałuje na różnego rodzaju choroby, np.: bóle głowy, migreny czy nerwice. Wzmacnia także odporność organizmu. Zabiegowi mogą się poddać osoby, które mają problemy z nadwagą. Terapia w tym wypadku polega na nakłuciu malutką igłą, która jest praktycznie niewidoczna i noszeniu jej w uchu prze kilka dni. Nie przeszkadza to w życiu codziennym, natomiast ciągła stymulacja powoduje zmniejszenie łaknienia. Stosowana jest także do zwalczania uzależnienia od tytoniu, a także alkoholu. Pomaga w zmaganiu się z trądzikiem, cukrzycą, astmą oraz nadciśnieniem.

Próbowaliście kiedyś akupunktury? Odczuliście jakieś skutki? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHamowanie tylnym hamulcem w ciężkim motocyklu
Następny artykułJak hamować motocyklem na zakręcie?

Monika Paluch – posiada wykształcenie plastyka w zakresie specjalności: reklama wizualna. W roku 2007 uzyskała dyplom technika masażysty. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła w szpitalach oraz salonach masażu. Obecnie kształci się na kierunku technika kosmetycznego. Nie rezygnuje jednak z dalszego poznawania nowych technik masażu i wzbogacania zdobytej  dotychczas wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here