Profilaktyka Badania lekarskie

Badania lekarskie

-

Przystępując do badania krwi powinniśmy być na czczo, czyli nie tylko nic rano nie jeść, ale też i nie pić (ewentualnie odrobinę wody). Zbyt duża ilość wody może wpłynąć rozrzedzająco i zniekształcić wynik. W wieczór przed udaniem się na badania krwi powinniśmy też zrezygnować z obfitej kolacji. Najlepiej spożyć lekki posiłek około trzech godzin przed udaniem się na spoczynek. Kobiety nie powinny wykonywać badań zaraz po okresie. Wyniki także mogą być wówczas nie do końca adekwatne.

Otrzymując skierowanie na badanie moczu należy zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczony do tego celu pojemnik, który można zakupić w aptece. Należy przeznaczyć na badanie pierwszy mocz poranny, a dokładniej, jego środkowy strumień. W celu przechowania moczu nie należy używać pojemników po lekach, a jedynie przeznaczony do tego pojemniczek, który należy podpisać. Kobiety powinny unikać badania moczu 3 dni przed i po miesiączce, oraz w jej trakcie.

W przypadku badania kału podobnie należy zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczony do tego celu pojemnik, który po jego wypełnieniu kałem (w ilości około 3-5 ml) koniecznie trzeba podpisać imieniem i nazwiskiem.

Przed udaniem się na pomiar ciśnienia należy zrezygnować z większego wysiłku fizycznego, sytego posiłku, picia kawy, palenia czy spożycia alkoholu. Najlepiej odpocząć kilka minut przed rozpoczęciem badań. Nie należy przystępować do nich w stanie zdenerwowania.
Przed udaniem się na badania rentgenowskie można zostawić wszelkiego rodzaju biżuterię w domu, ponieważ podczas prześwietlenia nie można mieć na sobie ozdób. Nie wykonuje się badań rentgenowskich kobietom w ciąży.

Na badania cytologiczne powinny zgłaszać się panie po dwudziestym roku życia. Badań nie wykonuje się w czasie menstruacji.

W celu wykonania badań EKG przymocowuje się elektrody do skóry pacjenta, by opisać pracę serca. Badaniu mogą być poddane kobiety w ciąży.

Podczas przygotowań do badań lekarskich ważna jest higiena osobista, w celu wyeliminowania ewentualnego przedostania się bakterii do pobieranych substancji. Ważny jest tez komfort psychiczny. Ubierz się tak, by czuć się dobrze, możesz na przykład założyć dłuższą bluzkę udając się na wizytę u ginekologa, jeśli wiesz, że możesz się krepować. Zawsze zapoznaj się z zasadami przygotowania się do danego badania, ma to wpływ na wyniki oraz diagnozę.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Współwłasność konta bankowego i jej zniesienie

Wspólny rachunek bankowy może zostać założony w zależności od banku przez dwie, trzy, a nawet cztery osoby. W ofercie banków standardem jest jednak współwłasność dwóch osób. Rachunek taki zakłada się (lub przekształca z konta indywidualnego) na podstawie oświadczenia woli wszystkich przyszłych współwłaścicieli. Posiadacze konta wspólnego są w równym stopniu uprawnieni do podejmowania decyzji i działań związanych z rachunkiem. Każdy z nich może bez zgody pozostałych posiadaczy dysponować funduszami na koncie, wyznaczać pełnomocników czy też regulować limit debetowy.

Jak zainstalować sterowniki do karty graficznej?

Sterownik to specjalnie przygotowany przez producenta urządzenia program, który umożliwia jego poprawne i wydajne działanie w systemie operacyjnym. Większość sterowników jest instalowanych przez sam system, jednak istnieją takie, które należy zainstalować samemu i do tego dbać o ich częstą aktualizację. Bardzo ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na sterowniki do karty graficznej, gdyż wpływają one w dużym stopniu na jej wydajność, zwłaszcza podczas gry czy oglądania filmów.

Zobacz też

Co to jest BIOS?

BIOS (Basic Input/Output System) w zasadzie przypomina uproszczoną wersję systemu operacyjnego, którego głównym zadaniem jest pośredniczenie pomiędzy posiadanym sprzętem (przede wszystkim płytą główną), a zainstalowanym systemem operacyjnym.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: