Dla osoby niepalącej ale przebywającej w bliskim otoczeniu palacza, szkodliwość wynikająca z wdychania dymu papierosowego jest nieprawdopodobnie duża. Zawiera on bowiem 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez osobę palącą, nie dziwi więc przekonanie, że bierne palenie szkodzi o wiele bardziej niż palenie czynne. Równie szokujące są dane statystyczne. Jak wynika z raportu europejskich instytucji związanych z leczeniem chorób wynikających z palenia, w państwach Unii Europejskiej z powodu biernego palenia w miejscu pracy co 17 minut umiera jedna osoba, a rocznie z powodu biernego palenia umiera ponad 79 tys mieszkańców Unii Europejskiej.

Bierne palenie może wywoływać podobne choroby i dolegliwości jak palenie czynne. Biorąc pod uwagę listę chorób zagrażających biernemu palaczowi, z powodzeniem można stwierdzić, że jest ono dokładnie tak samo szkodliwe jak palenie nałogowe, zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby serca, nieżyt oskrzeli, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.

Pomimo wielu bardzo oczywistych dolegliwości wynikających z biernego palenia istnieje szereg zagrożeń, z których wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy. Najbardziej niekorzystny wpływ, nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na psychiczne i zdolności manualne ma bierne palenie u dzieci. To właśnie w tej grupie wiekowej, kiedy wiele narządów i funkcji mózgu nadal jest w trakcie rozwoju, w wyniku biernego palenia może wystąpić pogorszenie wielu zdolności umysłowych, takich jak czytanie, rozwiązywanie zadań matematycznych, logiczne myślenie i rozumowanie. Ponadto bierne palenie może powodować u dzieci zahamowanie rozwoju komórek kościotwórczych, może być przyczyną ciężkich zapaleń płuc i oskrzeli, zwiększonego ryzyka zachorowania na astmę, występowania w przyszłości problemów z psychiką, takich jak depresja, niepokój, zaburzenia osobowości, problemy z koncentracją czy osłabienie kondycji fizycznej. Bierne palenie u dzieci i nastolatków zwiększa również podatność na przeziębienia, alergie i wiele chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKarmienie dziecka – fakty i mity
Następny artykułKawa zbożowa – właściwości

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here