Przyczyną tego bólu u począkujących sportowców jest niedostateczne wytrenowanie piszczelowych mięśni przednich w porównaniu do mięśni trójgłowych. Natomiast u zawodników bóle te mogą być wynikiem przeciążenia mięsni w czasie treningów, czy w czasie zawodów. Szczególnie często ból piszczeli występuje u zawodników biegających w terenach górzystych lub po betonie. Inną przyczyną, która może występować zarówno u zawodowców, jak i u osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, może być nieprawidłowe rozciąganie ściegien piętowych.

noga boli po bieganiumorguefile.com

Bólowi piszczeli często towarzyszą obrzęki. Wtedy zalecane są okłądy lodem i zakładanie elastycznych pończoch. Najcięższe dla zawodników wyczynowych jest konieczność przerwania treningów na jakiś czas. Jest to czas rehabilitacji. Wykorzystywane są dwa ćwiczenia, które mają wzmocnić mięsień piszczelowy i rozciągnąć mięsień trójgłowy łydki. Ćwiczenia te nie są trudne, początkowo wykonuje się je w obecności i pod kontrolą fizjoterapeuty, później można to już robić samemu.

Obok rehebilitacji stosowana jest farmakoterapia, dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zdarza się, że bolą Was piszczele? Czy dzieje się tak zawsze po bieganiu? Jak uśmierzacie ból? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBól stopy po bieganiu – przyczyny, co robić?
Następny artykułNaturalne domowe sposoby na ból kolan

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here