Może mieć on miejsce wtedy, gdy partner nie przygotuje odpowiednio kobiety do seksu. Niski poziom jej podniecenia będzie powodował bowiem spięcie i suchość waginy, a uprawianie miłości w takich okolicznościach musi zaowocować bólem. Zbyt intensywne ruchy frykcyjne kochanka przy głębokiej penetracji także mogą powodować dyskomfort, zwłaszcza jeśli w trakcie stosunku partner podrażnia członkiem okolice szyjki macicy.

Kobieta może również zauważyć, że ból pojawia się przy określonej pozycji przyjmowanej w trakcie seksu. Okazuje się, że panie, których macica posiada budowę tyłozgiętą (normę stanowi przodozgięcie) często odczuwają ból w pozycjach „od tyłu”. Niestety w tym przypadku niewiele może pomóc poza delikatnością partnera.

Czasami zdarza się jednak, że pomimo rozbudowanej gry wstępnej i pełnego porozumienia kochanków co do techniki miłosnej, partnerka nadal odczuwa dyskomfort przy próbie penetracji pochwy. Przyczyną tej dolegliwości może być tak zwana „pochwica”, zaburzenie polegające na nieświadomym skurczu mięśni waginy, które uniemożliwia stosunek. Zaciśnięcie pochwy ma w tym przypadku podłoże psychologiczne. Najczęściej wynika ono z jakiejś traumy z przeszłości związanej z negatywnymi doświadczeniami w sferze seksu. Mogą to być zarówno molestowanie seksualne, jak i przykre wspomnienia z pierwszego razu, podczas którego partner zachowywał się brutalnie lub wulgarnie.

Ból podczas stosunku nie musi jednak wynikać z psychicznych oporów kobiety przed seksem, istnieje również możliwość, że narządy rodne zaatakowała jakaś infekcja. Dolegliwości takie towarzyszą grzybicy i różnego rodzaju zakażeniom bakteryjnym. Częstym objawem w tych przypadkach są również uporczywe upławy.

Zarówno jeśli odczuwanie bólu ma przyczyny emocjonalne, jak i kiedy odpowiedzialny jest za tę sytuację po prostu stan zapalny, należy oczywiście odwiedzić specjalistę. Najlepiej zacząć od ginekologa, jeśli wykluczy on bowiem ewentualną infekcję czy tyłozgięcie macicy, z pewnością poradzi, gdzie udać się dalej. Na pewno nie należy zaś lekceważyć reakcji swojego ciała, zwykle ostrzega nas ono bowiem nie bez przyczyny. Poza tym uprawianie seksu w takich przykrych okolicznościach może skutkować odsunięciem od partnera i nawet jeśli podłożem problemu jest zwykle zapalenie, wtórną konsekwencją okaże się uraz do seksu w ogóle.

Gdzie szukalibyście informacji na temat zdrowia seksualnego? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak się bawić z chomikiem?
Następny artykułJak utrzymać związek?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here