W takiej sytuacji pomimo, że w sensie anatomicznym młoda kobieta nie jest już dziewicą, pozostaje nią nadal w znaczeniu kulturowym. Określenie „dziewica” odnosi się bowiem przede wszystkim do braku doświadczenia kobiety w dziedzinie seksu. Można jednak zadać pytanie, czy posiadanie błony dziewiczej ma jakieś zdrowotne uzasadnienie? Otóż, z pewnością stanowi ona pewnego rodzaju barierę chroniącą pochwę przed działaniem czynników zewnętrznych. Oczywiście nie jest to jakiś rodzaj drzwi pancernych, które jeśli zostaną wyważone to do środka natychmiast dostanie się cała masa niebezpiecznych drobnoustrojów.

Błona dziewicza nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy, posiada otwór lub nawet kilka otworów, prze które podczas okresu wydostaje się krew, umożliwia to także stosowanie odpowiednich tamponów. Co ciekawe, błona dziewicza nie zawsze zostaje przerwana podczas pierwszego stosunku. Zależy to od jej budowy. Zdarzają się sytuacje, kiedy penis mężczyzny jedynie poszerza otwór znajdujący się w błonie dziewiczej. Utrata tego kobiecego atrybutu może zatem przebiegać podczas kilku kolejnych intymnych spotkań lub nawet nastąpić dopiero podczas porodu.

Często przerwaniu błony dziewiczej towarzyszy ból i niewielkie krwawienie. Nie jest to jednak uniwersalna norma. Dlatego jeśli kobieta kocha się pierwszy raz z mężczyzną nie powinna się skupiać na ewentualnych dolegliwościach, ale maksymalnie się zrelaksować i rozluźnić.

Strach przed defloracją skutkuje bowiem niepotrzebnym napinaniem mięśni pochwy, w wyniku czego penetracja może być odbierana jako bardzo bolesna. Również jeżeli chodzi o krwawienie, nie stanowi ono żadnej reguły. Błona dziewicza jest zazwyczaj silnie ukrwiona, jednak jeśli nie zostanie przerwana, a jedynie poszerzy się znajdujący się w niej otwór, krew może się w ogóle nie pojawić.

Warto jednak mieć świadomość, że możliwa jest również sytuacja odwrotna – niefortunne uszkodzenie jakiegoś naczynka krwionośnego może spowodować całkiem spory krwotok. Zawsze po defloracji kobieta powinna zatem bacznie obserwować reakcje swojego ciała i jeśli po kilku godzinach krwawienie nie ustanie, należy udać się do lekarza. Jest to jednak niezwykle rzadki scenariusz i naprawdę zdecydowana większość kobiet nie ma tak przykrych doświadczeń związanych z utratą dziewictwa.

Gdzie szukalibyście informacji dotyczących życia intymnego? Podzielcie się swoją opinią.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOszczędzanie prądu – sposoby
Następny artykułCo zrobić, kiedy on mnie nie kocha?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here