W przypadku gdy zatkaniu nie towarzyszy ból, można zakropić ucho kroplami, które dostępne są w aptekach bez recepty. Pomagają one w rozpuszczaniu woskowiny.

W przypadku, gdy krople nie pomagają, należy zgłosić się do lekarza laryngologa, który wykona zabieg odetkania ucha. Polega on na usunięciu woskowiny, która zalega w przewodzie słuchowym. Jeżeli czop woskowinowy jest duży, twardy i mocno przylega do przewodu słuchowego, nie możemy usunąć go w czasie pojedynczego zabiegu. Wtedy po pierwszym zabiegu, aplikuje się odpowiednie krople, które zmiękczają woskowinę i za jakiś czas zabieg się powtarza.

W żadnym wypadku nie należy próbować samemu usuwać czopu woskowinowego. Mimo, że istnieją specjalne patyczki do tego celu, to jest to bardzo niebezpieczne. Łatwo można uszkodzić sobie błonę bębenkową.

Przyczyną uczucia zatkania ucha może być także często występujący i nieleczony katar. Obrzęk śluzówki może rozszerzyć się także na przewód słuchowy, który może zostać zamknięty. To powoduje gromadzenie się gęstej wydzieliny, która powoduje uczucie zatkania. Taka dolegliwość nazywana jest zapaleniem trąbki Eustachiasza, którą należy leczyć.

Zatkane uszy można mieć także w samolocie. Dochodzi do niego na skutek zmian ciśnienia na wysokości. W takim przypadku należy pamiętać, aby przy starcie i lądowaniu siedzieć prosto, w czasie lotu żuć gumę, ssać cukierki, często ziewać i przełykać ślinę. W przypadku gdy do 5 godzin po podróży szum w uszach nie minie, należy skonsultować się z lekarzem.

Zatkane ucho może towarzyszyć także grypie. Wtedy zazwyczaj po paru dniach samo przechodzi. Należy się wygrzać i wyleczyć przeziębienie. Ponadto na zatkane ucho dobrze robi częste połykanie śliny i ziewanie.

Innym domowym sposobem jest podgrzanie do temperatury ciała, tj. 36,6 stopnia, wody utlenionej. Należy wlać ją do ucha, przytrzymać chwilę i wylać. Tak samo przepłukać drugie ucho. Takie sposoby działają tylko w przypadku, gdy w uchu nie występuje stan zapalny.

Który sposób najskuteczniejszy? Macie inne sposoby na zatkane ucho? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMarskość wątroby – objawy
Następny artykułGronkowiec – przyczyny, objawy zakażenia

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here