Choroby Gronkowiec - przyczyny, objawy zakażenia

Gronkowiec – przyczyny, objawy zakażenia

-

Do zakażenia gronkowcami chorobotwórczymi dochodzi drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Człowiek jest narażony na obecność tych bakterii w otaczającym środowisku. Stafylokoki występują właściwie wszędzie: w zanieczyszczonym powietrzu, głównie w dużych miastach, w brudnej wodzie, piwnicach, niewietrzonych codziennie mieszkaniach, na brudnej podłodze, brudnych ścianach. Źródłem tych bakterii może być także człowiek, który jest ich nosicielem. U nosicieli nie występują żadne niepokojące objawy.

Staphylococcus aureus jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Po dostaniu się do organizmu, bakterie wytwarzają toksyny, a wśród nich koagulazę, hialuronidazę i enterotoksyny. Wytwarzane związki chronią bakterie przed ich zniszczeniem, a dodatkowo powodują spustoszenie w organizmie człowieka.

Bakterie te mogą wywołać u człowieka bardzo poważne choroby, które są trudne do leczenia. Wśród schorzeń, których przyczyną może być zakażenie Staphylococcus aureus, wyróżniamy: zapalenie płuc, oskrzeli, gardła, zakażenia układu oddechowego, moczowo-płciowego, zakażenia skóry, błon śluzowych, narządu wzroku, słuchu. Należy tutaj także grypa, jęczmień, schorzenia węzłów chłonnych, szpiku, posocznice.

Bakterie te najczęściej dotykają osoby z osłabioną odpornością, noworodki, dzieci, osoby chore. Do zakażenia dochodzi przez skórę, na której bytują kolonie stafylokoków. Po uszkodzeniu bariery skórnej (skaleczenie) bakterie wnikają do organizmu. Także poprzez uszkodzoną błonę śluzową jamy ustnej. Innym źródłem zakażenia mogą być zatrucia pokarmowe, kontakt z osobą chorą lub z nosicielem.

Do pierwszych objawów zatrucia gronkowcem zaliczamy biegunki, nudności, wymioty, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W skrajnych przypadkach może dojść do zapaści, a nawet śmierci.

Podejrzewacie u siebie zakażenie gronkowcem? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić kolczyki z filcu? Krok po kroku

Filc jest bardzo ciekawym materiałem do tworzenia biżuterii. Jego plastyczność i dostępna szeroka gama kolorystyczna dają twórcom niemalże nieograniczone niczym, poza chęciami i odrobiną czasu, możliwości.

Co grozi za niezgłoszenie pracownika do ZUS w terminie?

Za nieterminowe zgłoszenie pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pracodawcy może grozić kara grzywny – zgodnie z art. 193 Ustawy zdrowotnej. Podobna kara może nam grozić także za niewyrejestrowanie pracownika w ZUS po zakończeniu stosunku pracy.

Zobacz też

Pesto z bobu i bazylii – przepis

Pesto alla genovese to zielony sos, którego zasadniczym składnikiem jest bazylia. Tradycyjnie robi się go w moździerzu, ale można użyć do tego celu i malaksera. W pesto oprócz bazylii powinno znaleźć się coś chrupiącego: pestki słonecznika lub orzeszki piniowe, można też dodać parmezanu. Całość doprawia się oliwą i solą.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: