Do zakażenia gronkowcami chorobotwórczymi dochodzi drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Człowiek jest narażony na obecność tych bakterii w otaczającym środowisku. Stafylokoki występują właściwie wszędzie: w zanieczyszczonym powietrzu, głównie w dużych miastach, w brudnej wodzie, piwnicach, niewietrzonych codziennie mieszkaniach, na brudnej podłodze, brudnych ścianach. Źródłem tych bakterii może być także człowiek, który jest ich nosicielem. U nosicieli nie występują żadne niepokojące objawy.

Staphylococcus aureus jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Po dostaniu się do organizmu, bakterie wytwarzają toksyny, a wśród nich koagulazę, hialuronidazę i enterotoksyny. Wytwarzane związki chronią bakterie przed ich zniszczeniem, a dodatkowo powodują spustoszenie w organizmie człowieka.

Bakterie te mogą wywołać u człowieka bardzo poważne choroby, które są trudne do leczenia. Wśród schorzeń, których przyczyną może być zakażenie Staphylococcus aureus, wyróżniamy: zapalenie płuc, oskrzeli, gardła, zakażenia układu oddechowego, moczowo-płciowego, zakażenia skóry, błon śluzowych, narządu wzroku, słuchu. Należy tutaj także grypa, jęczmień, schorzenia węzłów chłonnych, szpiku, posocznice.

Bakterie te najczęściej dotykają osoby z osłabioną odpornością, noworodki, dzieci, osoby chore. Do zakażenia dochodzi przez skórę, na której bytują kolonie stafylokoków. Po uszkodzeniu bariery skórnej (skaleczenie) bakterie wnikają do organizmu. Także poprzez uszkodzoną błonę śluzową jamy ustnej. Innym źródłem zakażenia mogą być zatrucia pokarmowe, kontakt z osobą chorą lub z nosicielem.

Do pierwszych objawów zatrucia gronkowcem zaliczamy biegunki, nudności, wymioty, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W skrajnych przypadkach może dojść do zapaści, a nawet śmierci.

Podejrzewacie u siebie zakażenie gronkowcem? Jakie objawy Was niepokoją? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomowe sposoby na zatkane ucho
Następny artykułPierwsza pomoc przy złamaniu

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here