I choć na co dzień nie jest to jeszcze takie uciążliwe, dużo bardziej przeszkadza w momencie, gdy chcemy aktywnie spędzić czas. Nieustanne pilnowanie aby nie uszkodzić i nie zniszczyć okularów potrafi zepsuć nawet najprzyjemniejsze zajęcie. To właśnie z myślą o takich sytuacjach powstały soczewki kontaktowe, które obecnie weszły już do codziennego użytku, powoli zastępując i wypierając tradycyjne szkiełka. I choć nie są one w użyciu niczym skomplikowanym, nieco trudności może przysporzyć wybór tych odpowiednich. Jakie soczewki należy zatem wybrać i czym kierować się przy ich zakupie?

Pierwszym podstawowym kryterium przy wyborze soczewek powinno być bezpieczeństwo i zdrowie nas samych. Decydujący wpływ na to ma długość noszenia poszczególnych rodzajów soczewek. Na rynku są bowiem soczewki roczne, kwartalne, miesięczne, dwutygodniowe, tygodniowe, dzienne oraz soczewki przeznaczone do noszenia bez przerwy przez 7, 14 lub 30 dni i nocy. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy okres noszenia soczewek, tym większe ich zabrudzenie w sposób nieodwracalny, mogący prowadzić do różnego rodzaju zakażeń i poważnych uszkodzeń oka.

Poza tym wybierając soczewki należy zwrócić uwagę na ich rodzaj. Na rynku są dostępne zarówno soczewki miękkie, wykonane z tzw. hydrożelu, oraz soczewki twarde, wykonane z pleksiglasu. To, które z nich wybierzemy zależne jest od ich przeznaczenia i częstotliwości noszenia. Soczewki wykonane z tworzywa miękkiego zdecydowanie szybciej i łatwiej adoptują się do warunków panujących w oku, doskonale się je nosi, a przeznaczone są głównie dla osób noszących je sporadycznie, nie przez cały czas. Ponadto ze względu na ich doskonałe przywieranie do powierzchni oka, będą najlepszym wyborem dla osób uprawiających sport i aktywnie spędzających czas. Natomiast soczewki twarde są bardzo drogie, zapewne dlatego, iż wykonywane są na specjalne zamówienie Klienta, ale za to nadają się do noszenia ich nawet przez wiele lat. Jedyna ich wada to trudny i długi okres adaptacyjny w oku.

Duży wpływ na decyzję jakie soczewki wybrać ma również to, z jakiego powodu chcemy je nosić. Czy potrzebne są nam lecznicze, spełniające rolę opatrunku na oku w przypadku różnego rodzaju schorzeń gałki ocznej, czy też może korekcyjne zastępujące okulary nadające się do leczenia krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu, czy może chcemy wybrać te z zerową wartością, barwione, nazywane kosmetycznymi, noszone wyłącznie ze względów estetycznych w przypadku chęci zmiany koloru tęczówki lub coraz częściej również w przypadku różnego rodzaju zmian na oku, takich jak bielmo czy przebarwienia.

Nie należy jednak zapominać, że sami nie jesteśmy w stanie ocenić i wybrać rodzaju soczewek najlepszych dla nas. W tej decyzji nieodzowna okaże się pomoc lekarza okulisty lub innego specjalisty w tej dziedzinie.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here