Najbardziej znaną odmianą gronkowca, jest gronkowiec złocisty i ropny. Choć jeszcze w połowie XX wieku były one stosunkowo niegroźnymi bakteriami atakującymi człowieka i powodującymi drobne i łatwe do wyleczenia dolegliwości, obecnie, ze względu na przesadne stosowanie antybiotyków i ich wszechobecność, powodują różnego rodzaju zaburzenia i mogą prowadzić do trudnych do wyleczenia i groźnych dla zdrowia chorób.

Rozwój gronkowca złocistego, inaczej Staphylococcus aureus, charakteryzuje się krótkim okresem inkubacji wahającym się w granicach 1,5-2h, a objawy świadczące o zatruciu to wymioty, biegunka, spadek ciśnienia krwi, zapaść, a nawet śmierć. Gronkowcem najłatwiej zarazić się drogą kropelkową, przez kontakt pośredni oraz przez wspólne korzystanie z przedmiotów codziennego użytku. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku zaburzenia równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie.

Bakterie gronkowca złocistego występują bardzo powszechnie i niezwykle łatwo się nimi zarazić, szczególnie w przypadku obniżonej odporności. Możemy się z nimi spotkać w miejscach, gdzie nie jesteśmy w stanie ich uniknąć. Źródłem zarażenia może być bowiem zanieczyszczone powietrze, najczęściej w dużych miastach, silnie uprzemysłowionych, kurz, zanieczyszczenia gleby, wody czy ścieki uliczne, gospodarcze i kanalizacyjne. Bakteria gronkowca występuje także w mleku krowim i kozim oraz we wszystkich przetworach mlecznych lub posiadających je w swoim składzie, nawet w niewielkim stopniu. Na gronkowca złocistego możemy również natknąć się na brudnej podłodze, na brudnych ścianach, w niewietrzonych codziennie mieszkaniach, w piwnicach zarastających brudem i nie bielonych wapnem palonym, w biurowcach i na różnych przedmiotach użytkowych znajdujących się w zakażonych pomieszczeniach. Ponadto chorobotwórcze szczepy złocistego gronkowca mogą przenosić się także przez ludzi i zwierzęta będących nosicielami. Jednak miejscem, które w przekonaniu ludzi ze względu na swój specyficzny charakter jest wręcz złożem gronkowca są przede wszystkim szpitale i używany w nich sprzęt medyczny czy sanitarny.

Przyczyną zatruć gronkowcowych mogą być również produkty spożywcze, takie jak: wędliny, potrawy mięsne, sałatki, ciastka, mleko i przetwory mleczne, kremy, chałwy czy lody. Przy czym szczególnie latem niezwykle niebezpieczne są przetwory i produkty przeznaczone do zamrożenia, gdy natychmiast po pasteryzacji nie zostały poddane zamrożeniu lub gdy zostały rozmrożone, a następnie ponownie zamrożone.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozkochać w sobie chłopaka?
Następny artykułJak filtrować z mężczyzną?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here