Profilaktyka Jak sobie radzić z nadwrażliwością zębów?

Jak sobie radzić z nadwrażliwością zębów?

-

Czynniki wywołujące ból:

– słodycze
– kwaśne i zimne pokarmy
– chłodne powietrze
– gorące pokarmy
– zbyt mocne szczotkowanie zębów

Zdrowe zęby mają niezniszczoną powierzchnię. Ujście kanalików są osłonięte dziąsłami i przykryte szkliwem. Czynniki wywołujące ból nie oddziałują na zęby z powodu naturalnej zapory. Bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, szczególnie o to, aby na zębach nie odkładał się osad. W tym celu należy myć żeby (lub płukać po każdym posiłku). Pamiętać należy, aby nie myć zębów bezpośrednio po spożyciu owoców cytrusowych lub piciu coca-coli. Zęby należy myć szczoteczką dobrze wyprofilowaną, z miękkim włosiem.

Mając wrażliwe zęby unikać należy:

– wybielanie zębów
– szczoteczek do zębów z twardym włosiem
– kwaśnych soków oraz potraw
– jedzenia słodyczy
– wybielających past do zębów o dużej ścieralności

Czynniki sprzyjające nadwrażliwości zębów:

– choroby dziąseł odsłaniające szyjki zębów
– zgrzytanie zębami – ściera ich powierzchnie
– niedobór witamin i minerałów
– częste torsje
– refluks
– obgryzanie paznokci
– przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy C
– mocne szczotkowanie zębów
– jedzenie zimnych potraw
– palenie papierosów

Leczenie nadwrażliwości:

Z dolegliwością nadwrażliwości należy zgłosić się do stomatologa, gdzie można ją leczyć. Lekarz zaleci żel, który nakłada się na zęby (zawiera on fluorek) lub płukanie zębów specjalnym płynem. Należy używać pasty o niskiej zawartości środków ściernych, a zęby myć bez stosowania ruchów poziomych. Pasta powinna zawierać substancje uszczelniające kanaliki zębowe.

Macie problem z nadwrażliwością zębów? Jak sobie z nim radzicie?

Poprzedni artykułFryzury młodzieżowe
Następny artykułFryzury na studniówkę
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na czym polega perswazja?

Używanie perswazji w języku jest narzędziem służącym przekonaniu kogoś, do tego, do czego chcemy go przekonać. Inaczej mówiąc, jest to taka kompilacja słów, która „sprzeda” nasz produkt, zmieni zdanie rozmówcy na naszą korzyść, stworzy jakiś obraz, który chcemy wykreować o oczach drugiej osoby. Jest to sposób konstruowania dialogu, przebiegu rozmowy według pożądanego przez nas scenariusza. Może też odnosić się do treści reklam i generalnie wszelkich przekazów słownych, tak pisemnych, jak i ustnych.

Depilacja – krok po kroku

Jeżeli masz ładne, regularne łuki brwiowe to wystarczy tylko systematyczna ich regulacja. Jesteś w stanie ją przeprowadzić sama w domu i nie zajmie ci to więcej niż 10 minut.

Zobacz też

Jak masować głowę?

Masaż głowy dzielimy na dwie części: masaż części owłosionej i masaż mięśni twarzy.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: