Czynniki wywołujące ból:

– słodycze
– kwaśne i zimne pokarmy
– chłodne powietrze
– gorące pokarmy
– zbyt mocne szczotkowanie zębów

Zdrowe zęby mają niezniszczoną powierzchnię. Ujście kanalików są osłonięte dziąsłami i przykryte szkliwem. Czynniki wywołujące ból nie oddziałują na zęby z powodu naturalnej zapory. Bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, szczególnie o to, aby na zębach nie odkładał się osad. W tym celu należy myć żeby (lub płukać po każdym posiłku). Pamiętać należy, aby nie myć zębów bezpośrednio po spożyciu owoców cytrusowych lub piciu coca-coli. Zęby należy myć szczoteczką dobrze wyprofilowaną, z miękkim włosiem.

Mając wrażliwe zęby unikać należy:

– wybielanie zębów
– szczoteczek do zębów z twardym włosiem
– kwaśnych soków oraz potraw
– jedzenia słodyczy
– wybielających past do zębów o dużej ścieralności

Czynniki sprzyjające nadwrażliwości zębów:

– choroby dziąseł odsłaniające szyjki zębów
– zgrzytanie zębami – ściera ich powierzchnie
– niedobór witamin i minerałów
– częste torsje
– refluks
– obgryzanie paznokci
– przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy C
– mocne szczotkowanie zębów
– jedzenie zimnych potraw
– palenie papierosów

Leczenie nadwrażliwości:

Z dolegliwością nadwrażliwości należy zgłosić się do stomatologa, gdzie można ją leczyć. Lekarz zaleci żel, który nakłada się na zęby (zawiera on fluorek) lub płukanie zębów specjalnym płynem. Należy używać pasty o niskiej zawartości środków ściernych, a zęby myć bez stosowania ruchów poziomych. Pasta powinna zawierać substancje uszczelniające kanaliki zębowe.

Macie problem z nadwrażliwością zębów? Jak sobie z nim radzicie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFryzury młodzieżowe
Następny artykułFryzury na studniówkę

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here