Kaszel jest sposobem obrony naszego organizmu przed chorobą dróg oddechowych. Powstaje na wskutek podrażnienia receptorów kaszlowych ciałami obcymi takimi, jak na przykład bakterie czy alergeny.

Kaszel bez odkrztuszania jest suchy i nie towarzyszy mu powstawanie flegmy w przeciwieństwie do kaszlu mokrego, charakteryzującego się z kolei powstawaniem nieraz bardzo dużej jej ilości. Jakkolwiek granica między dwoma rodzajami kaszlu nie zawsze jest wyraźna i jednoznaczna. Podczas przeziębienia możemy być nękani obydwoma rodzajami kaszlu w różnym stadium choroby.

Kaszel suchy cechuje zazwyczaj palaczy, towarzyszy przy problemach z migdałkami, przy zapaleniu krtani, w niektórych przypadkach pneumonii. Kaszel nerwowy także będzie natury suchej. Suchy kaszel może wystąpić też w przypadku zatwardzenia, biegunki, dyspepsji czy pasożytów. Leczenie suchego kaszlu powinno się zacząć od nawilżenia gardła. Obok dostępnych w aptece środków możesz uciec się do naturalnego sposobu – szklanki mleka z masłem. Innym sposobem na suchy kaszel będzie naturalne lekarstwo, jakie przygotujesz mieszając łyżeczkę kurkumy z ½ łyżeczki cukru i ½ łyżeczki klarowanego masła. Zażywaj specyfiku dwa- trzy razy dziennie.

Suchy kaszel na początku, może przekształcić się w kaszel z odpluwaniem w trakcie rozwoju choroby. Walka z tego typu kaszlem jest trudniejsza, a lekarstwa są droższe. W przypadku kaszlu z odpluwaniem podaje się leki zawierające kodeinę, która jako składnik leków na kaszel będzie występować w lekarstwie w mniejszej ilości, niż w środku przeciwbólowym, ale będzie skutecznie walczyć z kaszlem, podczas kiedy leki nie zawierające kodeiny mogą się często okazać bezużyteczne. Spróbuj też naturalnego lekarstwa, jakie możesz przygotować w domu. W tym celu użyj około 500 mg pieprzu czarnego, klarowanego masła, cukru i miodu i wymieszaj składniki.

Mieszanka ta może ci w walce z flegmą. Inny sposób na męczący cię kaszel mokry, to zagotowanie ¼ łyżeczki posiekanego świeżego imbiru, 8 świeżych liści bazylii, 2 zmielonych ziaren pieprzu, nasionek z 2 ziaren kardamonu, ½ łyżeczek kurkumy, 2 zmielonych goździków i 5 listków mięty w kubku wody. Kiedy woda się zagotuje mieszaj przez chwilę i odcedź. Kiedy napar trochę przestygnie dodaj łyżeczkę miodu i popijaj kilka razy dziennie. Zawsze też można powrócić do niezawodnego specyfiku z dzieciństwa – syropu z cebuli.

W momencie, kiedy wystąpi kaszel, podążaj za odpowiednią dietą. Unikaj słodyczy, produktów pszennych, lodów, zimnych napojów oraz nabiału. Szczególnie duże ilości nabiału mają zgubny wpływ na kaszlących – jego spożywanie będzie stymulować powstawanie flegmy, zamiast jej zapobieganiu.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here