Osteoporoza jest chorobą dotykająca głównie kobiety po menopauzie, ponieważ po okresie przekwitania w organizmie produkowana jest znacznie mniejsza ilość estrogenu, który potrzebny jest do przekształcania wapnia, magnezu, cynku i innych istotnych dla budowy kości materiałów w tkankę kostną. W wyniku tych zmian nasze kości są słabsze, narażone na złamania, zwykły upadek może powodować ich poważne uszkodzenie.
Osteoporozę można kontrolować i zapobiegać jej poprzez odpowiednią dietę oraz łagodne ćwiczenia fizyczne. Obie formy radzenia sobie z chorobą mają także charakter prewencyjny. Jeśli się uzupełniają, przynoszą dobre efekty. Ważne, by w przypadku wystąpienia choroby wprowadzić dietę jak najszybciej.

Jeśli zmagania z osteoporozą stanowią element twojej codziennej rzeczywistości, powinieneś pomyśleć o odpowiedniej diecie. Spróbuj ograniczyć ilość spożywanego mięsa, a najlepiej przejdź na dietę wegetariańską.

Powinieneś teraz spożywać dużo nabiału. Podstawę diety powinny stanowić przetwory zawierające większą ilość wapnia: ser żółty, twarożek, mleko, jogurty, kefiry. Nie tylko nabiał zawiera składniki, na które u osób chorych na osteoporozę występuje zapotrzebowanie. Spożywaj także więcej fasoli, szczypiorku, brokuł, natki pietruszki, produktów sojowych, w tym także mleka sojowego, ryb czy orzechów laskowych oraz migdałów. Dodatkiem do diety może stanowić garść sezamu, spożywana codziennie, również bogata w związki wapnia. Należy ograniczyć picie kawy, herbaty czy coca – coli, które wypłukują związki wapnia z organizmu. Dietę powinny także wzbogacić produkty zawierające witaminę C, poprawiającą odporność oraz D, która odpowiedzialna jest za lepsze wchłanianie wapnia.

Stosowanie diety nie jest jednak jedynym sposobem na walkę z chorobą. Ruch jest jednym z bardzo ważnych sposobów leczenia i zapobiegania osteoporozie. Niezbyt intensywne ćwiczenia są istotne, ponieważ poprawiają metabolizm oraz tym samym produkcję tkanki kostnej. Unikaj jednak takiego rodzaju ćwiczeń, które kładłyby zbyt duże obciążenie na słabe kości. Zdecyduj się na półgodzinny spacer, pływanie lub na łagodną wersję jogi. Jeśli znajdziesz instruktora hatha jogi, który prowadzi zajęcia także z terapii jogą, koniecznie się na nie wybierz. Dobrane zostaną odpowiednie ćwiczenia (asany) do twoich dolegliwości. Ich wykonywanie będzie bezpieczne i przyniesie rezultaty.

Osteoporoza jest chorobą, która przez dłuższy czas może nie dać znać o sobie. Im wcześniej wykryta, tym lepiej dla nas. Można wówczas zacząć stosować specjalne środki. Najlepiej zrobić odpowiednie badania, takie jak densytometria, dzięki któremu sprawdzimy ilość zawartego w naszych kościach wapnia. Takie badania są specjalnie zalecane paniom po menopauzie. Jeśli okaże się, że jesteśmy chorzy na osteoporozę, musimy zmienić styl życia, wprowadzić opisaną wyżej dietę oraz ćwiczenia. Powinniśmy stać się wówczas świadomi ograniczeń naszego ciała i być ostrożnym.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here