Zarażenie się często następuje drogą pokarmową. W celu zminimalizowania ryzyka, należy zatem dbać dokładne o czystość zjadanego przez nas pokarmu. Wszelkie warzywa i owoce powinniśmy dokładnie myć, szczególnie warzywa liściaste, jak sałata. Odpowiednia dbałość o to, by na nasz stół trafiały dobrze umyte rośliny pozwoli nam uniknąć ryzyka.

Dobrze jest ograniczyć ilość spożywanego mięsa i przejść na dietę roślinną (przy wcześniejszym porządnym umyciu produktów roślinnych).

Zarazić się możemy też poprzez zjedzenie mięsa. W celu uniknięcia zarażeniem się powinniśmy więc mięso dokładnie i dobrze gotować, smażyć czy piec. Nie należy z kolei jeść mięsa surowego czy niedogotowanego. Grozi to nabyciem pasożytów, których gospodarzem był wcześniej organizm zwierzęcia.

Nie powinno się także użyźniać gleby ludzkimi fekaliami, jako że jaja lub larwy pasożytów mogą się w nich znaleźć i stanowić zagrożenie dla kolejnych potencjalnych gospodarzy pasożyta.
Należy dbać o czystość zwierząt przebywających w naszym otoczeniu, szczególnie jeśli hodujemy bydło. Higiena jest tu główną zasadą, dzięki przestrzeganiu której zmniejszymy ryzyko pojawienia się pasożytów w organizmie naszym lub naszych bliskich.

Powinniśmy też co jakiś czas udać się na badania w celu wykluczenia obecności pasożytów w naszym organizmie, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy bardziej niż inny narażenie na taką ewentualność. Osoby zarażone powinny jak najszybciej poddać się leczeniu, żeby nie stanowić zagrożenia dla innych.

Powinno się też usunąć bydło, które zarażone jest chorobą pasożytniczą i kontrolować stan zdrowia pozoztałych zwietrząt.
W walce z pasożytami pomaga spożywanie pestek lub oleju z dyni oraz czosnku. Kiedy jesteśmy jednak zarażeni chorobą pasożytniczą, powinniśmy zastosować się do przepisanego nam przez lekarza leczenia. Zazwyczaj jest to leczenie farmakologiczne.

Dbanie o odpowiednią higienę naszego otoczenia: czystość produktów, odpowiednie przygotowanie mięsa, higienę zwierząt pozostających w naszym otoczeniu oraz reagowanie na sygnały, mogące wskazywać na obecność pasożyta w naszym otoczeniu, pozwolą nam uniknąć problemów związanych z pasożytami, które, nie leczone, prowadzą do poważnych komplikacji naszego zdrowia.

Znacie jakieś inne metody zapobiegania chorobom pasożytniczym? Podzielcie się nimi w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here