Profilaktyka Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne

-

Choroby cywilizacyjne związane są, jak wskazuje nazwa, z rozwojem cywilizacyjnym, czyli postępem technologii, przemysłu i innych sfer naszego życia, które wpływają na nasze zdrowie i naszą kondycję. Coraz większe stężenie zanieczyszczenia jest jednym ze źródeł chorób. Jest nim też wszędobylski stres, brak kontaktu z naturą oraz brak ruchu. Wszystkie te czynniki powodują, że jesteśmy ciągle narażeni na coraz to inne choroby, a nasza odporność ulega pogorszeniu.

Nasz tryb życia ulega zmianie na skutek rozwoju cywilizacyjnego. Samochody i inne środki transportu przenoszą nas do pożądanego miejsca, nie wymagając żadnego wysiłku z naszej strony. Żyjemy szybko, nie mamy czasu na zadbanie o odpowiednią dietę i jedzenie. Prowadzimy życie w ciągłym napięciu i pod presją. Oddalając się od natury i nie słuchając swoich organizmów oraz wysyłanych przez nie symptomów, zaczynamy chorować i umierać na całą gamę różnych chorób cywilizacyjnych.

Do najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych należą alergie i inne choroby związane z układem oddechowym, choroby układu krwionośnego: zawały, nadciśnienie, miażdżyca. Choroby autoimmunologiczne jak rak, jedna z najgorszych chorób naszej doby. Chorujemy na choroby związane z układem pokarmowym, coraz powszechniejszym schorzeniem staje się syndrom podrażnionego jelita grubego. W końcu zapadamy też na wiele różnych chorób układu nerwowego. Depresja, nerwica, lęki obsesje i patologie – wszystkie też są wynikiem postępu cywilizacyjnego.
Chorobami cywilizacyjnymi też można określić różne zjawiska patologiczne, mające coraz częściej miejsce w społeczeństwie. Alkoholizm jest jedną z takich chorób i nadmienić należy, że coraz więcej kobiet staje się dziś uzależnionych od alkoholu. Nie jest to juz więc domena mężczyzn. Narkotyki stanowią kolejną plagę współczesną oraz różnego rodzaje uzależnienia, na które narażone są dzieci w coraz to młodszym wieku.

Wydaje się, że z jednej strony postęp cywilizacyjny służy poprawie jakości dostępnych leków, odkryciom naukowym, z drugiej strony jednak chorób wciąż przybywa i momencie kiedy uczymy się radzić sobie z danym problemem, zaraz na jego miejscu pojawia się nowy. Na pewno warto zwolnić nieco tempo naszego życia, aby zadbać o odpowiednią dietę, relaks, zniwelowanie czynników stresujących i zadbać też o aktywność fizyczną. Często, te proste wskazówki, są w stanie zmienić nasze życie i zdrowie na korzyść.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Korzyści z prowadzenia własnej firmy

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej należy brać pod uwagę zarówno korzyści jak i koszty związane z tą formą życia zawodowego. Plusy i minusy leżą nie tylko po stronie finansowej, związanej z wysokością osiąganych dochodów, lecz również psychologicznej, dotyczącej poczucia samorealizacji, niezależności i pełnej odpowiedzialności za wszelkie działania własnej firmy.

Jak zrobić decoupage na styropianie?

Jajka, kule, serca i kółka, czasem figurki ryb, kur, kogutów, zająców, ale także pudełka i szkatułki. Przedmiotów ze styropianu do ozdabiania techniką decoupage jest wiele i są niedrogie, jednak wymagają nieco większego nakładu pracy. Gorąco polecam styropianowe kule, z które z racji swojej niewielkiej wagi nadają się doskonale na choinkowe bombki. W tym roku mam ambicję stworzyć kolekcję decoupage’ owych bombek. Ciekawe, czy mi się uda...

Zobacz też

Zupa krem z cebuli – przepis

Zupa cebulowa charakteryzuje się specyficznym smakiem i zawartością wielu odżywczych składników. Zjedzenie rozgrzewającej zupy cebulowej poleca się szczególnie w porze jesiennych deszczy i zimowych chłodów, chociażby ze względu na zawarte w cebuli związki siarki mające właściwości hamujące rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych czy duże ilości wapnia i potasu działających odkwaszająco na nasz organizm.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: