Częstym problemem układu krążenia jest nadciśnienie. Może ono wiązać się z występowaniem objawów, takich jak migreny, zawroty głowy czy zaburzenia wzroku, ale może też występować zupełnie bezobjawowo. Nadciśnienie może prowadzić do poważniejszych chorób układu krążenia, jak choroba wieńcowa i w ten sposób stać się przyczyną nawet zawału i śmierci. Nadciśnienie więc, nawet bezobjawowe, należy więc traktować poważnie i kontrolować jego stan. Najlepiej indywidualnie w domu dokonywać pomiaru ciśnienia krwi oraz znajdować się pod opieką lekarza i odwiedzać gabinet w celu badań kontrolnych. Czasem lekarz przepisuje odpowiednie leki na nadciśnienie.

Jedną z najpowszechniej występujących chorób układu krążenia jest choroba wieńcowa. Charakteryzuje się ona tym, że do serca nie jest dostarczana odpowiednia ilość krwi, jaką mięsień potrzebuje, aby wykonywać odpowiednio swą pracę. Związane jest to zazwyczaj z tym ,że jedna z tętnic wieńcowych zmniejsza swój przekrój. Na tym etapie jeszcze choroba może przebiegać bez objawów, natomiast kiedy tętnica ulega jeszcze większemu zawężeniu, wówczas pojawiają się dokuczliwe bóle w okolicy klatki piersiowej, często związane z wysiłkiem, stresem lub pojawiające się nawet bez tychże czynników. Z biegiem czasu bóle się mogą nasilać, pojawiać duszności i omdlenia. Kontakt z lekarzem jest konieczny, przepisze on leki na rozszerzenie naczyń wieńcowych. Pozostawanie pod opieką lekarza jest konieczne, nie leczona choroba wieńcowa może prowadzić do zawału i śmierci.

Miażdżyca to kolejna choroba układu krążenia. Związana jest ona ze schorzeniem dużych i małych tętnic, które są odpowiedzialne za doprowadzanie krwi i tlenu do serca mięśniowego. Ulegają one zatykaniu się, co wpływa na pogorszenie się pracy serca. Chorobę tę szczególnie odnotowuje się u mężczyzn w wieku średnim oraz kobiet po przejściu menopauzy. Objawy stają się coraz bardziej uciążliwe. W przypadku miażdżycy również należy pozostawać pod opieką lekarza oraz zmienić dietę. Przyczyną zatorów tętnic jest też bowiem cholesterol. Należy dbać o dietę, aby zwierała jak najmniej pokarmów, które wpływają na wzrost cholesterolu w naszej krwi.

Choroby układu krążenia stanowią choroby cywilizacyjne, związane z naszym trybem życia, dietą, zanieczyszczeniem. W celu przeciw działania im należy przede wszystkim zadbać o swoją kondycję, codzienne aktywności oraz pokarm. Należy zmienić dietę, ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, alkoholu, kawy. Dobrze jest włączyć w dietę więcej warzyw i owoców oraz ziaren oraz jeść regularnie. Sen jest istotny. Należy spać regularnie, kłaść się o tych samych godzinach spać i wstawać. Ważny jest też ruch. Aktywność fizyczna poprawia krążenie i naszą odporność.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here