Stwardnienie rozsiane jest chorobą, na którą niestety nie ma na nią jeszcze lekarstwa. W Polsce, jak i w innych częściach Europy, notuje się dużo wypadków zachorowań. Czym jest stwardnienie rozsiane?
Stwardnienie rozsiane jest chorobą układu nerwowego, który pod wpływem pewnych czynników ulega uszkodzeniu. Polega ono na tym, iż komórki nerwowe przestają pracować.
Przyczyną stwardnienia rozsianego jest uszkodzenie komórek nerwowych i w zależności od tego, w którym miejscu układu przestają one działać poprawnie, ta część naszego ciała przestaje również poprawnie pracować, ponieważ komunikacja neuronów na tym odcinku nie przebiega właściwie.
W wyniku uszkodzenia komórki nerwowej, jej budowa i funkcjonowanie może ulec zmianie. W przypadku stwardnienia rozsianego mamy do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem komórki na poziomie aksonu. Akson to wypustka neuronu, za pomocą którego kontaktuje się on z innymi neuronami. W przypadku, kiedy osłonka komórki zostaje uszkodzona, aksony przestają się ze sobą poprawnie komunikować i dochodzi do choroby zwanej stwardnieniem rozsianym.
Zaburzenia w funkcjonowaniu komórek nerwowych mogą się przejawić w zasadzie na każdym odcinku układu nerwowego, dlatego chorobę nazywa się stwardnieniem rozsianym.
Zazwyczaj problemy pojawiają się na tym odcinku układu, który związany jest z uszkodzoną częścią mózgu lub rdzenia. Objawy choroby są różne. Często obserwuje się zaburzoną precyzję we władaniu kończynami. Dzieje się tak, ponieważ impulsy nie są odczytywane prawidłowo przez komórki nerwowe i czas ich odczytywania jest dłuższy.
Innymi objawami są zaburzenia wzroku. Chory traci jasność widzenia, zaczyna widzieć kolory w sposób nieostry, wizja jest generalnie zamglona. Innymi objawami są bóle, mogące być związane z różnymi częściami ciała, uczucie kłucia czy pieczenia odczuwane na skórze. Zdarzają się też zawroty głowy i problemy z równowagą.
Choroba może mieć charakter przewlekły lub objawiać się czasowo i różnorodnie. Brak tu schematu i nie sposób określić konkretnie przebiegu choroby. Najczęściej jednak jest ona związana, początkowo, z niedowładem kończyn.
Zdarza się, że postęp choroby się zatrzymuje i cofa, czasem rozwija się ona nawet kilkanaście lat, a nieraz w przeciągu krótkiego czasu osoba ze sprawnej może stać się upośledzoną. Stwardnienie rozsiane przebiega bardzo różnorodnie.
Stwardnienie rozsiane nie prowadzi bezpośrednio do śmierci, ale ogranicza możliwości chorego. Osoby takie powinny otrzymać należną opiekę i wsparcie.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here