Wirusem HIV można zakazić się poprzez kontakt płciowy lub z krwią osoby zarażonej. Zazwyczaj badaniom poddaje się więc osoby, które miały styczność z czynnikami mogącymi wywołać obecność HIV. Ryzyko zarażenia HIV występuje głównie w przypadkach: kontaktu seksualnego z osobami zarażonymi lub przygodnie poznanymi i styczności z krwią innych, nieznanych osób. Zakażenie może nastąpić w przypadku użycia niesterylnych igieł, czy to podczas wstrzykiwania narkotyku, czy w salonie tatuażu.

HIV odpowiednio wcześniej rozpoznane może być skuteczniej leczone, choć oczywiście lekarstwa, dzięki któremu można by zupełnie wyleczyć osobę zakażoną, nie ma. Liczy się tu jednak stałe pozostawanie pod opieką lekarza.

Istotne jest to, aby powtórzyć badanie na obecność wirusa HIV. Badania bowiem nie zawsze są adekwatne do stanu rzeczywistego pacjenta, zdarza się tak, że pozytywny wynik jest fałszywy. Zawsze więc lepiej powtórzyć badania, aby wyeliminować błędny wynik i sprawdzić rzeczywisty stan naszego organizmu.

Obecność wirusa HIV nie zawsze prowadzi do AIDS. Dzisiaj są dostępne specjalne leki antyretrowirusowe. Żeby jednak zapobiec rozwojowi choroby, należy wykryć obecność wirusa jak najszybciej, dlatego dobrze jest zrobić badania, jeśli tylko znaleźliśmy się w sytuacji, która mogła sprzyjać zakażeniu.

Test na obecność HIV polega na badaniu krwi i obecnych w niej antyciał typowych dla tego wirusa. Składa się z dwóch części: testu przesiewowego oraz testu potwierdzającego. Test przesiewowy jest bardzo wrażliwy na obecność przeciwciał wirusa, dlatego wyklucza się możliwość ukazania wyniku negatywnego, jeżeli osoba jest zarażona, natomiast zdarza się, że test uznaje za antyciała inne elementy i ukazuje wynik pozytywny, mimo że osoba jest zdrowa. Dlatego należy powtórzyć badania.

Testy powinny być zrobione przez matki chcące się upewnić przed zajściem w ciążę, że nie posiadają wirusa, osoby zmieniające partnerów seksualnych i nie używające zabezpieczenia, chorzy na choroby weneryczne, osoby używające niesterylnych igieł. Jeśli wydaje ci się, że mogłeś znaleźć się w takiej lub podobnej sytuacji, najlepiej zrobić test, aby mieć pewność co do stanu organizmu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here