Spragnieni słońca wczasowicze chcą chłonąć każdy jego promyk, zapominając o tym, że może ono być również okrutnym zabójcą powodującym potworne bóle głowy, gorączkę i wymioty. Przypomnijmy zatem o podstawowych zasadach korzystania z kąpieli słonecznych oraz – ogólnie – przebywania na słońcu.

Zasada nr 1: Nakrycie głowy. Nie jest to irytujący młodzież wybryk rodziców, a konieczność. Często w czasie opalania czy zwiedzania nieocienionych zabytków nawet nie zdajemy sobie sprawy z mocy operującego słońca. Niezbędne jest zatem zakrycie głowy, najlepiej nie tylko jej, ale również karku i ramion. Najlepiej sprawdzają się kapelusze z szerokim rondem lub zawiązane na arabską modłę chusty, które skutecznie chronią przed promieniami. Dodatkowo te ostatnie można co jakiś czas zamoczyć w chłodnej (lecz nie lodowatej!) wodzie, tym samym pomagając organizmowi w walce z gorącem.

Zasada nr 2: Uzupełnianie płynów. W temperaturze powyżej 30 stopni człowiek powinien wypijać co najmniej 3 litry płynów dziennie. Nie musi być to tylko i wyłącznie woda są jednak napoje, których warto unikać, takie jak wysoko słodzone napoje gazowane czy soki, które tylko powierzchownie gaszą pragnienie, w rzeczywistości tylko je wzmagając. Świetnym rozwiązaniem na smakowite uzupełnianie płynów są naturalne lemoniady (woda w sokiem z cytryny, czy pomarańczy), napoje ziołowe czy różnego rodzaju herbaty. Od wieków, ciepła, zielona herbata zaparzana z miętą była wykorzystywana przez Nomadów na Saharze jako doskonały pomocnik w walce z odwodnieniem. Pamiętajmy, że konsumowane napoje nie powinny nigdy być lodowate, najlepiej jedynie chłodne, gdyż wypicie naraz dużej ilości zmrożonej wody przy 40-stopniowym upale może wywołać prawdziwy szok termiczny, przyprawić o bóle i zawroty głowy.

Zasada nr 3: Odpowiednie dawkowanie. Najważniejszy jest jednak umiar. Pamiętajmy, aby zdroworozsądkowo podchodzić do opalania. Czasem warto zrezygnować z o ton ciemniejszej skóry na rzecz zachowania dobrego stanu zdrowia. Nie opalajmy się oraz unikajmy zwiedzania zbyt wyeksponowanych na promieniowanie słoneczne miejsc pomiędzy godziną 12 a 14. Nie spędzajmy na słońcu całego dnia, od czasu do czasu dajmy odetchnąć naszemu systemowi „chłodzącemu”, siadając choć na chwilę w cieniu czy zanurzając się w wodzie.

Chronicie się przed słońcem czy też zdarza Wam się o tym zapominać?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzego nie wolno przywozić z zagranicy?
Następny artykułChoroba na wakacjach – jak jej uniknąć?

Dagmara Ikiert - tegoroczna, inszallah (czyli jeśli Allah pozwoli :), absolwentka Studiów Arabistycznych i Muzułmańskich Uniwersytetu w Bordeaux. Dumna posiadaczka Licencjatu Kulturoznawstwa Bliskowschodniego UJ. Pasjonatka kultury arabsko-muzułmańskiej i afrykańskiej. Od kilku lat licencjonowany pilot wycieczek i rezydent. Od pół roku mieszka w Maroku realizując największe życiowe marzenie - przeprowadzki do kraju arabskiego. Współpracuje z poznańskim biurem podróży Maroko Travel oraz zajmuje się organizacja niekomercyjnych wyjazdów na marokańską Saharę.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Podróże od zawsze kochałam, marzyłam o nich i nie ma chyba na świecie takiego miejsca, w które nie chciałabym pojechać. Odkrywanie nowych kultur i zwyczajów, daleko od standardowych programów biur podróży, jest tym, czym chciałabym się dzielić ze wszystkimi.

W swojej pracy pilota oraz redaktora staram się walczyć ze stereotypami oraz niewiedzą dotyczącą podróżowania i krajów muzułmańskich. Pisuję teksty do magazynu pokładowego linii lotniczych Yes Airways, redagowałam artykuły na portalu TwojaEuropa.pl, dopinam publikację prac na temat Maroka w magazynie podróżniczym „Dookoła Świata” oraz „Świat, Podróże, Kultura”

Projekt naszego specjalisty: www.excursionsdesert.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here