Jednak w większości wypadków nadwagę zawdzięczamy samym sobie – zbyt dużo jemy, zbyt mało się ruszamy, co prowadzić może do dodatkowych kilogramów. Otyłość jest chorobą przewlekłą i zgubna w skutkach, gdyż nadmiar tłuszczu upośledza funkcjonowanie całego organizmu: układ krążenia, pracę serca, wątroby oraz innych narządów, które otacza zbyt gruba warstwa nagromadzanego tłuszczu.

1. Aby obliczyć prawidłową wagę, i stwierdzić tym samym nadwagę, korzystamy z miernika BMI. Skrót ten oznacza wskaźnik masy ciała (Body Mass Index), na podstawie stosunku masy ciała do wzrostu. Im wyższy wskaźnik tym gorzej dla naszego zdrowa. BMI masa ciała (w kilogramach)/wzrost (metry kwadratowe). Ustalona, przez Światową Organizację Zdrowia, klasyfikacja wagi wygląda następująco:

Niedowaga poniżej 18, 5 BMI
Normalna waga waha się między 18,5 – 24,9
Nadwaga – dotycz osób z BMI powyżej 25
Otyłość I stopnia dotyczy osób z BMI między 30 a 34,9
Otyłość II stopnia dotyczy osób z BMI między 35 a 39,9
Otyłość III stopnia dotyczy osób z BMI powyżej 40

2. Innym miernikiem otyłości lub nadwagi jest obwód pasa. Im jest ono większe tym bardziej rośnie ryzyko zachorowania na cukrzyce, nadciśnienie, problemy z oddychaniem. Przyjmuje się, iż zagrożeniem dla zdrowia jest obwód w pasie:

– kobiety – powyżej 88 cm
– mężczyźni – powyżej 102 cm

3. Otyłość można dzielić, w zależności w jakim miejscu jest nagromadzony tłuszcz, na:

– typu gruszka – tkanka tłuszczowa odkłada się na udach oraz pośladkach. Kobiety nią dotknięte najbardziej narzekają na cellulit, którego trudno się jest pozbyć.

– typu jabłka – tłuszcza gromadzi się na brzuchu, najczęściej typowe jest to dla mężczyzn. Jest to typ otyłości, która zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, stłuszczenie wątroby oraz cukrzycę co wiąże się z tym, iż tkanka tłuszczowa otacza ważne organy wewnętrzne.

Dany typ „owocowej” otyłości wylicza się ze stosunku między obwodem w talii a biodrami (poang WHR – waist to hip ratio). Wskaźnik WSH dla otyłości typu gruszka dla kobiet wskazuje poniżej 0,8 a dla mężczyzn – mniej niż 1,0. W przypadku typu jabłko – WSH jest równe lub wyższe niż 0,8 (kobiety) lub 1,0 (mężczyźni).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak odróżnić katar sienny od zwykłego?
Następny artykułProblem z małym biustem – jak mu zaradzić?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here