Powstają na skutek różnych czynników jak:
– u osób noszących buty na obcasach, co jest efektem nierównomiernego obciążenia stopy
– urzeciążenie stóp z powodu otyłości
– nieprawidłowy chód
– niewłaściwa motoryka
– obuwie złej jakości

Duże modzele mogą sprawiać ból, który nasilając się, powoduje uczucie pieczenia. Na podeszwie mamy skórę grubsza niż na innych częściach ciała, daje to stopie wodoodporna otoczkę. W efekcie nasze stopy mają tendencje do bycia suchymi i szorstkimi. Właściwa pielęgnacja naskórka na stopach czyni ją elastyczna. Jeżeli zaniedbamy właściwą opiekę skóry na stopach, to zacznie ona twardnieć i zrogowacieje, a wtedy utworzą się modzele.

Najczęściej modzele powstają w okolicach:
– Śródstopia
– Tyłu pięty
– Krawędzi i czubków palców
– Leczenie

To głównie mechaniczne usuwanie nadmiaru naskórka przy pomocy zmiękczającego kremu oraz tarki do stóp. Jeżeli chodząc odczuwamy ból czy pieczenie możemy stopę osłonić poduszeczką przeznaczoną do włożenia do buta. Dzięki temu czujemy się bardziej komfortowo.

Usuwanie modzeli
Jeżeli ból modzeli się nasila, uniemożliwia nam chodzenie, to możemy użyć specjalnego plastra, który usunie zrogowaciały naskórek. Plaster ten jest nasączony kwasem salicylowym. Jednak istotne jest aby nie używały ich osoby chore na cukrzyce lub cierpiące na schorzenia związane z układem krążenia. Najbezpieczniejszą metodą jest systematycznie ścieranie naskórka za pomocą pumeksu.

Mieliście kiedyś problem z modzelami? W jaki sposób się ich pozbyliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMetoda gazetowa – manicure gazetowy
Następny artykułLeczenie odcisków

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here