Nadżerka, niestety, występuje często u kobiet, szczególnie tych między 25-35 rokiem życia. Może być spowodowana infekcją, mogą do niej prowadzić wczesne rozpoczęcie współżycia, stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych czy tamponów. Przyczyna nie zawsze jest jasna, aczkolwiek kobiety zmieniające często partnerów seksualnych są narażone na większe ryzyko wystąpienia nadżerki.

Objawem wystąpienia nadżerki mogą być krwawe upławy występujące między miesiączkami lub po odbyciu stosunku seksualnego, bądź upławy w postaci przejrzystej lub żółtawej substancji o przykrym zapachu. Może też pojawić się swędzenie i pieczenie odczuwane na zewnątrz pochwy.

Leczenie zależy od przyczyny wystąpienia nadżerki. Infekcja wymaga przepisania odpowiednich leków, natomiast nadżerka powstała w wyniku ingerencji ciała obcego do wewnątrz pochwy może wymagać usunięcie szkodliwego czynnika i czasu, aby zmiana ustąpiła. W użyciu są też kremy mające przyspieszyć gojenie się rany. Tego typu zabiegi stosuje się, kiedy nie ma powodów do obaw związanych z rozwojem choroby. W przypadku poważniejszych zmian stosuje się zabieg wypalania zmian komórkowych polegający na zastosowaniu iskry elektrycznej. Zabieg trwa kilka minut, a rana szybko się goi. Stosuje się także zamrażanie zmiany płynnym azotem, czynność ta również trwa zaledwie parę minut, rana się może jednak dłużej goić. Inną stosowana metodą pozbycia się nadżerki jest zabieg wykorzystujący promienie laserowe, niszczące zmianę.

Jak wynika z opisu choroby, jej objawów oraz przebiegu leczenia, nadżerkę trzeba leczyć koniecznie. Może ona stanowić zmianę regenerującą się po ustąpieniu oddziaływania pewnych czynników zewnętrznych, ale może też stanowić wstępną fazę choroby nowotworowej. Mimo, iż często zmiana jest ledwie odczuwalna lub choroba przebiega bezobjawowo, może stanowić zagrożenie dla naszego życia. Powinnyśmy udać się do ginekologa kiedy tylko zauważymy niepokojące zmiany, cytologię zaś, która nam pozwoli wykryć zmiany, wykonywać regularnie, aby uniknąć powikłań, a nawet choroby nowotworowej.

Na kontrolę ginekologiczną w celu wykluczenia ewentualnych zmian związanych z nadżerką powinnyśmy się udawać raz w roku. Kobiety w wieku 35-40 roku, które wykonały minimum trzykrotnie badania cytologiczne i u których nie stwierdzono nadżerki, powinny badać się co 2-3 lata. Kobiety powyżej 35-40 lat powinny udawać się na badanie co roku, podobnie jak te z pań, które miały kilku partnerów seksualnych od ostatniego badania i kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here