Chorując na nadciśnienie powinieneś wziąć pod uwagę czynniki, jakie mogą zwiększać objawy choroby, by ich unikać. Przede wszystkim zredukuj ilość słonych potraw, które spożywane w zbyt dużej ilości zanieczyszczają krew oraz powodują wzrost ciśnienia. Przyjmowanie alkoholu i palenie papierosów również powinno zostać radykalne ograniczone, a najlepiej zupełnie zaprzestane. Zrezygnuj z przebywania przez dłuższy czas na słońcu w upalne dni. Szukaj cienia i nie wykonuj prac wysiłkowych w upale pod gołym niebem. Postaraj się unikać także stresujących cię sytuacji. Wszelki fizyczny czy psychiczny stres niekorzystnie działa na wszystkich, ale szczególnie na nadciśnieniowców.

Wypróbuj kilka metod naturalnych, które ci nie zaszkodzą, a mogą pomóc. Wypij codziennie rano szklankę ciepłej wody z łyżeczką miodu na pusty żołądek. Miód ma dużo właściwości uzdrawiających, nigdy go jednak nie podgrzewaj, ani nie mieszaj z gorąca wodą. Traci wtedy swoje właściwości. Do wody z miodem dodaj 10 kropli octu jabłkowego. Mikstura redukuje ilość cholesterolu we krwi oraz reguluje ciśnienie. Możesz też spróbować innej receptury. Wypij szklankę soku z mango i po godzinie pół szklanki mleka z dodatkiem szczypty kardamonu, gałki muszkatołowej oraz łyżeczki klarowanego masła. Możesz też spróbować herbaty z kozieradki. W tym celu zagotuj ¼ łyżeczki kozieradki w ilości nie więcej niż szklanki wody i pij herbatkę 2-3 razy dziennie.

W nadciśnienie można spróbować medytacji i jogi, które podziałają antystresowo, a niektóre pozycje jogiczne mają wręcz działanie obniżające ciśnienie. Medytuj o wyznaczonej porze dnia, rano lub wieczorem, pamiętając o głębokim oddechu. Pozwoli ci się to odprężyć i przygotować na sytuacje, jakie niesie ze sobą dzień, jeśli praktykujesz medytację rano lub na wyciszenie po pracy i zajęciach domowych, jeżeli wyznaczysz sobie czas na medytację wieczorem. Znajdź dobrego nauczyciela jogi, najlepiej znaleźć zajęcia z terapii jogą, terapeuta pomoże ci dobrać odpowiednie pozycje. Unikaj pozycji odwróconych – stania na głowie czy świecy. Pozycje odwrócone nie są wskazane dla osób cierpiących na nadciśnienie.

Zmiana stylu życia i diety jest podstawą w walce z nadciśnieniem. Jeśli masz skłonność do otyłości lub jesteś osobą otyłą, tym bardziej powinieneś dbać o swoją codzienną dietę, ponieważ osoby otyłe mają zwiększone szanse zapadania na tę chorobę. Dołącz do swoich codziennych aktywności chwilę przeznaczoną na ruch. Ćwiczenia gimnastyczne czy basen pomogą ci nie tylko się zrelaksować, ale też korzystnie wpłyną na usuwanie objawów nadciśnienia. Dbaj o siebie i bądź bardziej świadomy swojego trybu życia oraz korzyści i zagrożeń, jakie mogą się z nim wiązać.

Znacie inne sposoby na nadciśnienie? Podzielcie się nimi w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here