Jedną z przyczyn powstawania raka jest wiek. Im jesteśmy starsze, tym ryzyko raka się zwiększa. Ważne jest również, kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka lub menopauza. Jeśli pierwsza menstruacja pojawiła się przez jedenastym rokiem życia lub okres przekwitania po 55 roku, wówczas mamy zwiększone ryzyko zachorowania, podobnie, jeśli w naszej rodzinie wystąpił wcześniej rak piersi. Stan piersi możemy zbadać poprzez badania USG lub mammografii, co wybrać?

Regularne badanie piersi jest bardzo ważne, ponieważ dzięki ultrasonografii czy mammografii jesteśmy w stanie wykryć guzki w ich początkowym stadium rozwoju, jeszcze nie wyczuwalnym dla nas, których zauważenie stanowi o naszym życiu. Guz leczony w początkowych fazach rozwoju jest stuprocentowo wyleczalny! Niestety, wiele kobiet zgłasza się na badania, kiedy jest już za późno.
Wybór rodzaju badań zależy od naszego wieku. Działanie obu jest podobne, pozwala wykryć niewyczuwalne guzki, jednak z wiekiem w naszych piersiach zachodzą zmiany i z tym związany jest wybór rodzaju badania.

Czym różnią się oba badania? Otóż kiedy jesteśmy młodsze, w budowie naszych piersi dominuje tkanka gruczołowa, którą efektywniej bada się za pomocą USG piersi. Natomiast po przekroczeniu 45 roku życia wewnętrzna struktura piersi się zmienia i zaczyna w niej przeważać tkanka tłuszczowa, którą z kolei lepiej badać poprzez mammografię.

USG piersi wykonujemy w młodszym wieku. Pierwsze badania powinnyśmy wykonać między 25-30 rokiem życia, natomiast jeśli ryzyko zachorowania na raka piersi jest w naszym przypadku większe, powinnyśmy udać się na pierwsze badania wieku około 20 lat. Regularne badania co pół roku wykluczą ryzyko rozwoju choroby, gdyby guzek został wykryty.

Podczas badań lekarz sprawdza stopień ryzyka zachorowania poprzez wywiad ustny, następnie sprawdza za pomocą dotyku, czy wyczuwalne są jakiekolwiek zmiany w piersi i następnie badamy piersi za pomocą ultrasonografu.

Na badania mammografii powinnyśmy się zgłaszać co około 1.5 roku – 2 lata. Jeśli wiemy, że w naszym przypadku stopień ryzyka zachorowania jest większy, zgłośmy się na pierwszą mammografię jeszcze przed 40 rokiem życia.

Podczas badań mammograficznych wykorzystuje się promienie RTG o minimalnej szkodliwości. Pozwalają one lepiej przeniknąć tkankę tłuszczową i zbadać stan piersi.

Większość wykrytych guzków ma charakter nieszkodliwy, jednak guzki złośliwe, nieleczone, stają się ogromnym zagrożeniem dla naszego życia, dlatego należy pamiętać o wykonywaniu odpowiednich, zgodnie z wiekiem i stopniem ryzyka, badań.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here