Ciepło, wilgotność i zapach panujące w saunie usuwają napięcie mięśni, rozluźniając je. Uspakajają i relaksują także umysł. Pobyt w saunie to często chwila wyrwana z zabieganego dnia, którą poświęcamy dla swojego dobrego samopoczucia i higieny psychicznej. Poczucie błogości i rozluźnienia są ważnym elementem pobytu w saunie, który w ten sposób orzeźwia umysł i zaopatruje nas w dawkę energii. Jej zażywanie ma działanie antystresowe i antydepresyjne, obniża ilość hormonów stresu, podwyższa zaś procent endorfin – hormonów szczęścia.

Sauna działa pozytywnie na nasz organizm pod wieloma względami, także upiększając nasze ciało. Głęboko oczyszcza naszą skórę oraz usuwa toksyny z organizmu. Wysoka temperatura poprawia krążenie twarzy, jak i całego organizmu, stymuluje pory oraz gruczoły, co sprawia, iż wszelkie zanieczyszczenia wędrują szybko na powierzchnie skóry i są wydalane z organizmu. Nasze ciało jest nie tylko zdrowsze, ale i skóra bardziej nawilżona i elastyczna. Regularne wizyty w saunie wygładzają i ujędrniają skórę oraz opóźniają proces starzenia. Zmarszczki ulegają wygładzeniu, nasza twarz staje się odświeżona, jaśniejsza i pogodniejsza.

Sauna może pomóc w przypadku chorób, takich jak: przeziębienie, astma, reumatyzm czy w razie jakikolwiek problemów związanych z bólami stawów czy chorobami serca i układu krążenia, jakkolwiek chorzy nie powinni przebywać w saunie dłużej niż zaleci im lekarz.

Podczas pobytu w saunie należy przestrzegać pewnych zasad w trosce o swoje bezpieczeństwo. Jakkolwiek bezpieczna i korzystna w przypadku wielu schorzeń czy problemów, może jednak oddziaływać w sposób niebezpieczny dla organizmu. Zbyt długie przebywanie w saunie bądź przebywanie w zbyt gorącej temperaturze, może być powodem hipertermii – wysokiej gorączki. Osoby starsze oraz dzieci chorujące na serce powinni być szczególni ostrożni, podobnie jak osoby uzależnione od alkoholu czy kokainy. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z sauny będąc pod wpływem alkoholu. W przypadku zawrotów głowy lub zbyt długiego przebywania w saunie, należy popijać wodę drobnymi łykami.

Częstotliwość wizyt w saunie powinniśmy ustalić w oparciu o rodzaj naszej skóry. Jeśli posiadasz suchą lub dojrzałą skórę, nie bywaj w saunie częściej niż raz na dwa tygodnie. Mimo tego, iż powietrze w saunie jest wilgotne, to jednak zbyt częste w niej przebywanie może oddziałać na skórę wysuszająco. Osoby, których skóra jest tłusta lub normalna mogą delektować się przebywaniem w saunie raz na tydzień.

Sauna podnosi ogólną odporność organizmu i sprawia, że czujemy się młodziej, a nasze samopoczucie poprawia się. wizyty w saunie są świetnym rozwiązaniem w czasie jesiennych czy zimowych wieczorów, choć nie tylko.

Chodzicie na saunę? Korzystacie z niej ze względu na relaks czy jej właściwości?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie bezsenności
Następny artykułAparat ortodontyczny – jak działa?

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here