Aparaty dzielą się na ruchome i stałe. Pierwsze z wymienionych przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na taki dziecięcy aparat składają się dwie płytki akrylowe i połączenia drutowe dopasowane do wady zgryzu dziecka. Aparat jest ruchomy, wygodny, prosty w zastosowaniu i bezbolesny.

Aparat stały przeznaczony jest dla młodzieży starszej i służy do korygowania poważniejszych niedoskonałości w uzębieniu. Zbudowany jest z zamków, ligatur oraz łuków i jest przymocowany do zębów specjalnym klejem. Nosi się go przez cały okres, kiedy pacjent poddany jest leczeniu i wymienia się niektóre jego części podczas wizyt. Założenie takiego aparatu zazwyczaj jest bezbolesne, jakkolwiek uczucie niewygody może wystąpić dopiero po jego założeniu i jest indywidualne w zależności od pacjenta.

Główną częścią aparatu stałego są zamki. Są one wykonywane z różnego materiału i dostępne w różnych kolorach. Najpopularniejsze są aparaty z zamkami metalowymi. Cechują się one trwałością, są odporne na korozję, dobrze przylegają do szkliwa i są łatwe do ściągnięcia po zakończeniu leczenia. Dostępne są także zamki antyalergiczne, w których wykonaniu zrezygnowaniu z użycia niklu. Innym rodzajem są zamki kompozytowo-ceramiczne, o dużych walorach estetycznych, gdyż – mimo że przytwierdzone do zębów – są niemal niewidzialne. Przeznaczone są do korygowania mniejszych wad w uzębieniu. Ceramiczne zamki także sprawiają, że aparat tylko nieznacznie zaznacza swą obecność na uzębieniu i charakteryzuje się wytrzymałością. Świetnym rozwiązanie jest aparat wykonany z monokrystalicznego szafiru. Kolorystyka jest dopasowana do uzębienia, a aparat jest niewidoczny.

Kiedy już wybierzemy odpowiedni dla nas aparat i zostanie on założony przez specjalistę, należy pamiętać o kilku sprawach związanych z ewentualnym dyskomfortem czy problemami wynikającymi z posiadania aparatu na zębach.

Po założeniu aparatu może wystąpić lekki ból zębów (wrażenie ich ucisku). Powinno się wyeliminować spożywanie wszelkich twardych pokarmów. Po pewnym czasie pobolewanie powinno ustąpić. Jeśli się tak nie zdarzy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli jeden z zamków ulegnie odklejeniu się od zębów, możemy zgłosić fakt dopiero podczas kolejnej wizyty u lekarza. Wszelkiego rodzaju otarcia należy płukać specjalnie przeznaczonym do tego rodzaju dolegliwości lekiem.

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, aby uniknąć ewentualnych stanów zapalnych. Przez cały okres leczenia należy zrezygnować z twardych pokarmów, typu orzechy czy batony oraz w razie jakichkolwiek problemów zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Nosicie lub nosiliście kiedyś aparat ortodontyczny? Uważacie, że pomaga/pomógł Wam zwalczyć wadę zgryzu?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWpływ sauny na organizm
Następny artykułPrawidłowa waga w ciąży

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here